Tarihe Göre Filtrelenen Öğeler Pazar, 21 May 2017

Havza ürünlerinin değerlenmesi ve Pazar bulması amacıyla her yıl düzenlenen Bademli Kiraz ve Meyve Fidanı Festivali 21 Mayıs Pazar günü kutlandı.  Festivalde Kiraz Kraliçesi de seçildi.

Bademli Mahallesi festival alanında düzenlenen organizasyona Kaymakam Celil Ateş, Belediye Başkan Vekili Selahattin Kundak, meclis üyeleri, daire müdürleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.  Halk oyunları gösterileriyle başlayan programda; Belediye Başkan Vekili Selahattin Kundak, Yeşil Bademli Kalkınma Kooperatifi Başkanı Gülşen Görken, Kaymakam Celil Ateşoğlu konuşma yaptı. Daha sonra festival kapsamında düzenlenen Kiraz ve Fidan Teşvik yarışması ile Kiraz Güzeli yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Kiraz Teşvik Yarışmasında birinci Mehmet Kavcı, ikinci Sercan Harlak, üçüncü Kazım Kırbaş oldu. Fidan Teşvik Yarışmasında birinci Savaş Girgin, ikinci Mustafa Kapı ve üçüncü Mustan Ceylan oldu. Kiraz Güzeli Yarışmasında ise birinci Yade Baturay, ikinci Simge Meşe, üçüncü Tuğçe Düzce oldu.

Festivalin konser bölümünde ise Grup Mecaz, Türk Halk Müziği sanatçısı Vildan Turan, Türk Sanat Müziği sanatçısı Mehsem Özşimşir, O Ses Türkiye Yarışmasından Melis Kar birbirinden güzel şarkı ve türküler seslendirdi. Katılımcılar hareketli şarkı ve türkülerde dans ederek eğlendi.

Kategori Etkinlikler

Ödemiş'te Yunan işgaline karşı ilk halk direnişinin gösterildiği İlkkurşunun 98. yılı kutlanacak. Her yıl Mayıs ayının son Pazar günü Ödemiş Belediyesi tarafından organize edilen tören Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle 21 Mayıs Pazar günü kutlanacak.

15 Mayıs 1919'da İzmir'in işgal edilmesinin ardından Ege Bölgesi'nin iç kesimlerine yönelen Yunan ordusuna karşı, Ödemiş yakınlarındaki Hacı İlyas Köyü'nde sivil halktan ve askerlerden oluşan "Yiğit Ordusu" tarafından 31 Mayıs'ı 1 Haziran'a bağlayan gecede direniş göstermiştir. Bu bağlamda her yıl Mayıs ayının son Pazar günü İlkkurşun anıtında tören düzenlenmektedir. Ödemiş Belediyesi tarafından organize edilen tören 21 Mayıs Pazar günü saat 10:00'da başlayacak. Törende; çelenk sunma, saygı duruşu ve istiklal marşımızın söylenmesinin  ardından Ödemiş Belediye Başkanı A.Mahmut Badem tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yer alıyor. Program kapsamında şiir okunması, Halk Eğitimi Merkezi Müdrülüğü'nün zeybek ekibi ile mehteran takımı ve Efeler Derneğinin gösterilerine yer verilecek. 

Programa katılan vatandaşlar, İlkkurşun  Anıtının bulunduğu tepede piknik yapma ve  aynı zamanda İlkkurşun Mahallesi girişinde açılacak sergilerde alışveriş yapma fırsatı yakalayacaklar.

 

Kategori Etkinlikler

Ödemiş Belediye Başkanlığı


Adres: Cumhuriyet Mh. Atatürk Cd.

No:14 Ödemiş / İZMİR


Telefon : (0 232) 544 90 97

Faks      : (0 232) 545 12 69

Site İçi Arama