Helvuç Bayramı Coşkuyla Kutlandı

07 May 2017
459 defa

Ödemiş Belediyesi’nin desteği ile Tekke Mahallesi Muhtarlığı’nca düzenlenen Helvuç Bayramı coşkuyla kutlandı. Başkan Mahmut Badem “Geleneklerimizi yaşatmaya ve gelecek nesillere aktarmaya devam edeceğiz” dedi.

Ödemiş Tekke Mahallesinde her yıl üç aylarda Helvuç Bayramı düzenleniyor. 620 yıldır devam eden bu gelenek bu yıl Ödemiş Belediyesi’nin katkılarıyla coşkulu bir şekilde kutlandı. Belediye Başkanı A.Mahmut Badem, İlçe Müftüsü Sebahattin Kesti, meclis üyeleri,  muhtarlar, çok sayıda vatandaş ve Eğitim ve Kalkınmanın yaygınlaştırılması için Uluslararası Merkez Derneği (CEIPES Türkiye) ile 6 ülkeden gelen öğrencilerin katıldığı etkinlikte bu yıl çeşitli gösteriler yapıldı. Kuran Tilaveti ile başlayan programda önce dualar edildi. Daha sonra  Ödemiş Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün mehteran takımını birbirinden güzel marşları seslendirdi. Ekranlarda Orço karakteriyle tanıdığımız ve Yeşil Deniz dizinde rol alan Burak Alkaş’ın yer aldığı temaşa sanatlar gösterisi özellikle çocuklar tarafından büyük ilgiyle izlendi.

Belediye Başkanı A.Mahmut Badem yaptığı konuşmada; “Tekke köyünün kurulduğundan bu yana devam eden geleneğini yaşatmak istiyoruz. Bu geleneği 20 yıllık muhtarlığı döneminde tekrar canlandıran sahip çıkan eski muhtarımız Hayrettin Bozkurt’a ve şimdiki  muhtarımız Mehmet Ataş'a çok teşekkür ederiz. Bizler de Tekke mahallesinde atalarımızın başlattığı bu geleneğe sahip çıkacağız. Toplumlar geçmişiyle gelecekte yer tutuyorlar. Eğer toplumlar; geçmişine sahip çıkarlarsa, geleneklerini yaşatırlarsa, gelecek nesillerde kültürünün yaşamasını sağlarlar” dedi.

Konuşma ve gösterilerin ardından çocuklar meydanda ellerinde poşetlerle büyük bir halka oluşturdu. Ödemiş Belediyesi ve hayırsever vatandaşlar tarafından getirilen hediyeler Başkan Mahmut Badem ve davetliler tarafından çocukların poşetlerine konuldu. Katılımcılara da helva, lokma, pilav keşkek, ayran gibi çeşitli ikramlar dağıtıldı.

 

Ödemiş Belediye Başkanlığı


Adres: Cumhuriyet Mh. Atatürk Cd.

No:14 Ödemiş / İZMİR


Telefon : (0 232) 544 90 97

Faks      : (0 232) 545 12 69

Site İçi Arama