Haberler

Tarım ve hayvancılığın merkezi konumundaki Ödemiş’te fiyat krizi nedeniyle zor günler yaşayan üreticilere destek Ödemiş Belediyesi’nden geldi. Üretici kooperatifi aracılığıyla alımını yaptıkları patatesleri ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştıracaklarını açıklayan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, patates üreticisine destek için belediyelere çağrıda bulundu.

Ödemiş’in coğrafi işaretli ürünü patateste fiyatta yaşanan kriz, giderek artan maliyetler karşısında üreticiyi zorda bırakırken Ödemiş Belediyesi, üreticileri yalnız bırakmıyor. Geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer patates üreticisine destek için alım yapacaklarını açıklarken bu dayanışmaya bir katkı da Ödemiş’ten geldi. Ödemiş Belediyesi ve Mursallı Halkapınar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi işbirliğiyle alınan patatesler ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılacak.

Başkan Eriş’e teşekkür etti

Sökümü yapılan patatesler gönüllülerce paketlenerek ihtiyaç sahiplerine verilmeye hazır hale getirilirken Mursallı Mahalle Muhtarı Osman Özbay, “Bu zor günlerde üreticimizin yanında olan Belediye Başkanımız Mehmet Eriş’e teşekkür ediyoruz. Hem üretici için hem de ihtiyaç sahipleri için çok önemli. Yurdumuzdaki tüm belediyelerin de örnek almasını diliyoruz” dedi.

Başkan Eriş: “Üreticimizin sesini duyurmak zorundayız”

Ödemiş Belediyesi’nin üreticinin yanında olduğunu ifade eden Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Kentimizin coğrafi işaretli ürünü Sarıkız’da bu yıl fiyatta yaşanan dengesizlik üreticimizi zor durumda bırakıyor. Üreticimiz maliyeti kurtarma çabası içerisinde. Bu zor günlerde elimizi taşın altına koyup üreticimizin yüküne omuz vermek, sesini duyurmak zorundayız. Üreticimize destek olurken ihtiyaç sahibi hemşehrilerimizi de yalnız bırakmamış oluyoruz. Yerelde kalkınma için son derece önemli çalışmaları olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer, Karakılçık Buğdayı hasadında patates üreticimize destek amacıyla alım yapacaklarını açıklayıp ilk adımı atmıştı. Biz de Ödemiş Belediyesi olarak Mursallı Halkapınar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi aracılığıyla ilk alımımızı yaptık. Bu patatesleri gönüllülerimizin de emekleriyle 7’şer kiloluk paketler haline getirip ihtiyaç sahiplerimize ulaştıracağız.

Tüm belediyelere çağrıda bulundu

Bu bir çoban ateşidir. Buradan tüm Büyükşehir Belediyelerimize, il ve ilçe belediyelerimize çağrıda bulunuyorum. Ürünümüz tarlada kalmasın. Üreticilerimiz ve kooperatiflerimiz hazır. Alımını yaptıkları patatesleri yurdumuzun dört bir yanında ihtiyaç sahiplerine ulaştırsınlar. ‘Üreticiye destek, sofraya bereket’ diyerek tüm belediye başkanlarımızın bu sese kulak vereceklerine yürekten inanıyorum. Ödemiş Belediyesi üreticinin yanında olmaya devam edecektir. Her şey üretimin sürdürülebilir olması için” dedi.

Ödemiş Belediyesi uçkunla mücadele çalışmalarına başladı. Ödemiş’in 99 mahallesinde 4 ekiple ilaçlama yapılacak.

Sıcak yaz günlerinde vatandaşların mağdur olmaması ve sinek-sivrisinek gibi haşerelerin çoğalmaması için Ödemiş Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nce periyodik olarak akşam saatlerinde ilaçlama yapılacak. Kentin 99 mahallesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ile koordineli olarak devam edecek çalışmalarda 4 ekip görev yapıyor.

İpekböcekçiliği ve arıcılık faaliyetleri üretim takvimi göz önüne alınarak uçkunla mücadele çalışmalarının 15 Haziran’da başlatıldığını kaydeden Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Sivrisinek, sinek gibi uçkunlara yönelik ilaçlamaya 15 Haziran yani bugün itibariyle başlıyoruz. Dört ekibimizle evimiz Ödemiş’in 99 mahallesinde haftalık programlar doğrultusunda ilaçlamalarımıza devam edeceğiz. İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile bu mücadelede beraberiz. Akşam saatlerinde yapılacak çalışmalarımız rüzgarın ve yağışın olduğu günlerde maalesef ki mümkün olamayacak. Bu konuda halkımızın sabır ve anlayışına sığındık. Tarım ve Orman Bakanlığı izin vermedikçe ilaçlama yapmamız mümkün değildi. Bugünden itibaren yaz boyunca çalışmalarımız sürecektir” dedi.

Ödemişli muhtarlar, Koronavirüs ile mücadele sürecindeki çalışmalardan dolayı Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş’e teşekkür plaketi verdi.

Ödemiş Muhtarlar Derneği Başkanı Nihat Savuran, mahalle muhtarlarıyla birlikte Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş’i makamında ziyaret etti. Savuran, Ödemiş Belediyesi’nin pandemi sürecinde hijyen, dezenfeksiyon ve dayanışma çalışmaları ile Ödemişlileri yalnız bırakmadığını belirterek muhtarlar adına Başkan Eriş’e teşekkür plaketi takdim etti.

Ödemiş Belediyesi’nin pandemi sürecinin başından itibaren gerek ortak kullanım alanlarının temizliği ve dezenfeksiyonu gerekse de bu süreçte maddi olarak sıkıntı yaşayan vatandaşlara destek sunmak üzere özveriyle çalıştığını ifade eden Ödemiş Muhtarlar Derneği Başkanı Nihat Savuran, “Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Eriş’in öncülüğünde belediyemiz bu zorlu süreçte gece-gündüz mücadelesine devam ediyor. Ödemişli muhtarlar olarak bu özveri dolu emekler için Başkanımız Sayın Mehmet Eriş’e ve tüm belediye çalışanlarına teşekkür ediyoruz” dedi.

Eriş: “Bu plaketi arkadaşlarım adına alıyorum”

Ödemiş’in 99 mahallesi ile büyük bir aile olduğunu vurgulayan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Bu plaketi alanda dezenfekte yapan, yıkama yapan, gönüllü olarak maske diken, pazar yerlerinde ateş ölçen, maske dağıtan, dezenfektan sıkan ve günlerce sıcak yemek desteğimizi ve yardımları kapı kapı hemşehrilerimize ulaştıran belediye çalışanı arkadaşlarım adına alıyorum. Alanda bu mücadeleyi özveriyle sürdüren arkadaşlarımıza bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Biz büyük bir aileyiz.

Muhtarlarımızın da bu süreçte bizlerle birlikte yoğun bir mesaisi oldu. Muhtarlar Derneği Başkanımız Sayın Nihat Savuran’a ve değerli muhtarlarımıza bu güzel düşünceleri ve bizimle omuz omuza verdikleri mücadeledeki emekleri için teşekkür ediyorum. Tüm kurumlarımızla ve İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte kentimizde önlemlerimizi sürdürüyoruz. Hemşehrilerimizin de kurallara eksiksiz uymasıyla Koronavirüs ile mücadelemizin başarıya ulaşacağına yürekten inanıyorum” dedi.

Ödemiş Belediyesi’nin üretici ile tüccarı buluşturduğu Mendegüme Toptan Erik ve Kiraz Pazarı törenle açıldı. Belediye Başkanı Mehmet Eriş, üreticinin emeğinin korunması için çalışmaya devam ettiklerini vurguladı.

Ödemiş’in Aydın Dağları üzerinde yer alan mahalleleri Hamam, Demirdere, Küre, Küçükören, Güney ve Çayır mahallelerinde yetişen eşsiz güzellikteki erik ve kiraz için oluşturulan toptan pazar şenlik havasında açıldı. Mendegüme bölgesindeki ihracat ürünü erik ve kirazların hasadı devam ederken üretici ve tüccarı doğrudan buluşturan toptan pazar büyük ilgi gördü.

10 Haziran Çarşamba akşamı gerçekleşen açılış törenine Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in danışmanı Tuncay Ceylan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş, Ödemiş Bilumum Gıda Maddeleriyle Uğraşanlar Odası Başkanı Hülya Çavuş, üretici kooperatiflerinin başkanları, belediye başkan yardımcıları, belediye meclisi üyeleri, muhtarlar, tüccarlar ve bölge üreticisi katıldı. Açılış öncesi Toptan Erik ve Kiraz Pazarı için kurban kesilip dualar okundu.

“Korona hepimizi uyardı”

Saygı Duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende konuşan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş,  Koronavirüs ile mücadele sürecinde tarım ve hayvancılığın öneminin daha da iyi şekilde anlaşıldığını hatırlattı. Başkan Eriş, “Tüm dünya eşya, ev ya da araba alma derdine düşmedi. Herkes sağlıklı gıdaya ulaşmanın derdine düştü. Ev, araba olmasa da olur ama üretim olmazsa, tarım olmazsa, hayvancılık olmazsa olmaz. Üretimin ne kadar değerli ve önemli olduğu konusunda Korona hepimizi uyardı” dedi.

Eriş, “Bozdağlar’dan Aydın Dağları’na, Kayaköy’den Orhangazi’ye, Kazanlı’dan Mursallı’ya kadar Allah’ın bize armağanı denilebilecek güzellikte ve verimlilikte topraklara sahibiz. Bu toprakların bereketini alın teriyle daha da artıran üreticimizin yanında olmak zorundayız. Küçük Menderes Ovası ve bu verimli yaylalar Türkiye’nin toplam tarımsal hasılasının %5’ini karşılıyor. Bu ovanın lokomotifi de Ödemiş. Binlerce yılda oluşan eşsiz verimlilikteki topraklarıyla ve mikro klima özelliğiyle Ödemiş yılın dört mevsimi üretimin kalbinin attığı bir merkez halinde” dedi.

Yeni yollarla ve sulama hatlarıyla tasarruf

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yerel seçimler öncesi Ödemiş’te açıkladığı “İkinci Cemre” projeleri ile üreticinin yanında olmaya devam ettiklerini kaydeden Eriş, üreticinin tarlasına, bahçesine en kolay şekilde ulaşması, ürününü pazarlara en kısa yoldan ulaştırması, hesaplı sulama ile üretirken kazanması için çalıştıklarını belirtti.

Yeni açılan yollardan Kemer-Bozdağ yolunun 19 kilometre, Köseler-Üzümlü yolu ile 5,5 kilometre tasarruf sağlayacağını söyleyen Eriş, bu yolları hizmete sunmak üzere çalışmaların devam ettiğini aktardı.

Eriş, sulama suyu sıkıntısı çeken Orhangazi Mahallesi’ni Çaylı’da açılan sondaj kuyusundan 4,5 kilometrelik sulama hattı ile suya kavuşturduklarını, Küçükören Mahallesi’nde de elektrik enerjisi ihtiyacını güneş panellerinden karşılayan sondaj kuyusu ile 900 dekarlık alanı sulamaya açacaklarını açıkladı.

“Birlik-beraberliğin güzel bir örneği”

Mendegüme Toptan Erik ve Kiraz Pazarı’nın da birlik-beraberliğin güzel bir örneği olduğunu kaydeden Eriş, “Ödemiş Belediyesi, muhtarlar, üreticiler ve tüccarların bir araya gelmesi ile burada bir güzellik ortaya çıktı. Kirazımızın ve eriğimizin değerinin korunması noktasında herkese örnek güzel bir birliktelik var. Üreticinin kazanması demek kentimizin kazanması demektir. Bin bir emekle ürününü yetiştirip buraya getiren üreticimize de bu ürünün değerini koruyan ve ihracatı ile bölgemize ve ülkemize katkı sunan tüccarımıza da yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra Mendegüme bölgesindeki altı mahallenin muhtarları Başkan Eriş’e teşekkür plaketi takdim etti. Başkan Eriş de Toptan Erik ve Kiraz Pazarı’na katkı sunan tüccarlara plaketler verdi.

1919 yılında İzmir'in işgali sonrası iç kesimlere doğru yönelen işgalci Yunan ordusuna karşı Ödemiş'in Hacı İlyas köyü yakınlarında Yiğit Ordusu tarafından sergilenen ve “ilk örgütlü halk direnişi” olarak tarihe geçen İlkkurşun’un 101. yılı törenle kutlandı.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle İlkkurşun Mahallesi’nde bu yıl sadece çelenk sunma töreni olarak gerçekleşen programa Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, Garnizon Komutanı Asteğmen Efekan Güleç, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş İlçe Emniyet Müdürü Mümin Sevgen, belediye meclisi üyeleri, muhtarlar, gaziler ve efeler katıldı.

Kuvayı Milliye’nin temellerinin atıldığı tarihi topraklardaki İlkkurşun Anıtı’na Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş tarafından çelenk sunuldu. Daha sonra Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, şehitlerimiz ve gazilerimiz için Saygı Duruşu gerçekleştirilerek İstiklal Marşı okundu.

Eriş: “Her zaman gurur duyduk”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Yiğit ordumuz, kahraman efelerimiz 101. yıl önce işgalci güçlere karşı organize olarak Hacı İlyas köyünde mücadele başlatmıştı. Ödemiş'te halk; kendiliğinden direnişe karar vererek, Hacıilyas Köyü'nde işgalci, emperyalist düşmana ilk kurşunu sıkarak Kuvayı Milliye'nin ilk vuruşmasını burada yapmıştır. 31 Mayıs 1919’da gerçekleştirilen hareketle, Mustafa Kemal ile aynı ruh ve inancı taşıyan Ödemişliler işgale boyun eğmeyeceklerini açıkça ortaya koymuşlardır.  Bu direniş, bir ulusun ayağa kalkıp emperyalizme direnmesidir. Ödemiş, ulusal Kurtuluş Savaşımızda işgalcilere karşı ilk sivil direnişin ve ilk halk savaşının örgütlendiği yer olma onurunu taşımaktadır. İşte Kuvayı Milliye ruhu budur.

Bu şehrin halkı, ülkemiz işgal altındayken milli mücadele ateşini yakan, namusunu, toprağını ve bayrağını savunmak için büyük bir direniş destanı yazan unutulmaz bir halktır. Biz Ödemişliler, dedelerimizin emperyalizme karşı çıkması, yiğitçe mücadele etmesiyle her zaman gurur duyduk. Kurtuluş mücadelesinde şehit ve gazi olan atalarımızın değerli anıları önünde saygı ile eğiliyoruz, ruhları şad olsun.

101 yıl önce 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlayıp, 9 Eylül 1922’de İzmir’de sona eren ve dünyadaki ilk bağımsızlık savaşındaki bu başarımızla bir kez daha övünüyoruz. Şanlı Türk tarihimize altın harflerle büyük bir kahramanlık destanı yazdıran Türkiye Cumhuriyetini bizlere emanet ve armağan eden eşsiz komutan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi her zaman olduğu gibi bugünde rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz” dedi.

İlkkurşun anısına koştular

İlkkurşun’un 101. yılı anısına Ödemiş Belediyesi önünden İlkkurşun Anıtı’na kadar olan 13,2 kilometreyi koşarak kat eden sporcular Nurettin Zafer ve İhsan Gündüz, İlkkurşun’a getirdikleri Türk Bayrağı’nı Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu’na teslim ettiler.  Daha sonra Ödemiş İlçe Jandarma Komutanlığı tören mangası tarafından Saygı Atışı yapıldı.

“Düşmana ilkkurşunun atıldığı topraklardasın”

Program sonrası İlkkurşun Tepesi’ndeki Türk Bayrağı’nın hemen yanında Ödemiş Belediyesi tarafından hazırlanan Atatürk portresi ile birlikte “Düşmana ilkkurşunun atıldığı topraklardasın” ifadelerinin yer aldığı görsel çalışma incelendi. Türk Bayrağı ile birlikte LED ışıklarla aydınlatılan dev görsel çalışma, Ödemiş-İzmir karayolu ve demiryolu kenarında Ödemiş’e gelenleri karşılıyor.

 

Ödemiş Belediyesi tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs salgınına karşı önlemlerini sürdürüyor. Ödemiş’te toplu taşıma araçları ve ticari taksiler periyodik olarak dezenfekte ediliyor.

Yılbaşından bu yana salgın hastalık tehdidine karşı çalışmalarını aralıksız sürdüren, Koronavirüs ile mücadele sürecinde de toplu yaşam alanları ve toplu taşıma araçlarını periyodik olarak dezenfekte eden Ödemiş Belediyesi, Yeni Normal olarak adlandırılan döneme geçiş sürecinde de hız kesmiyor.

Ödemiş Şoförler ve Otomobilciler Odası ile birlikte gerçekleştirilen çalışmayla Ödemiş’te şehir içi ulaşımda ve kırsal mahallelere düzenlenen seferlerde kullanılan araçlar ve ticari taksiler dezenfekte ediliyor. Sağlık İşleri Müdürlüğü ekiplerince insan sağlığına ve doğaya dost ürünlerin kullanıldığı dezenfeksiyon çalışması periyodik olarak yapılıyor.

Yeni Normal’e geçiş sürecinde esnafları yalnız bırakmayan Ödemiş Belediyesi, kentteki esnaf odaları ile işbirliği içerisinde berber, kuaför salonu, kahvehane, kafeterya, lokanta ve restoranlardaki dezenfeksiyon faaliyetlerine de devam ediyor.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nde Ödemişli bisiklet tutkunlarıyla birlikte caddelerde pedal çevirdi.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nde tur düzenleyen Ödemişli bisikletseverleri yalnız bırakmadı. 3 Haziran Çarşamba akşamı 19.30’da Salı Pazarı’ndan başlayan tura katılan Başkan Eriş, Ödemiş caddelerinde pedal çevirdi. Farkındalık oluşturmayı amaçlayan bisiklet turu renkli görüntülere sahne oldu.

“Velespit” ile Ödemiş’i turladılar

Kendisinin de günlük yaşantısında fırsat buldukça bisikleti tercih ettiğini söyleyen Başkan Eriş, “Bisiklet binmek bir tutku. Ödemiş de bisikletle özdeşleşmiş bir kent. Ödemiş’te ‘velespit’ olarak da anılan bisiklet doğayla uyumlu, hem sağlığımıza hem çevreye dost bir taşıt. Kentimizi yarınlara hazırlarken bisiklet kullanımına uygun şekilde hareket edilmesi önceliklerimiz arasında. 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nde anlamlı bir etkinliğe imza atan bisiklet tutkunu arkadaşlarımızla olmaktan ben de büyük mutluluk duydum. Ödemiş bisikletle de çok güzel. Koronavirüs ile mücadelede ‘Yeni normal’e hazırlandığımız bu süreçte bisiklet kullanımı daha da fazla önem kazandı. Bu zor günler geçtiğinde sağlığımız için, çevremiz için daha çok pedal çevirelim” dedi.

Koronavirüs ile mücadele sürecinde hijyen ve dezenfeksiyon çalışmalarını aralıksız sürdüren Ödemiş Belediyesi, 1 Haziran’dan itibaren kontrollü normalleşme süreci kapsamında hizmet verebilecek olan belediye sosyal tesislerini, işyerlerini ve özel kreş ve gündüz bakımevlerini dezenfekte ediyor.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre 1 Haziran’dan itibaren hijyen kuralları ve sosyal mesafeye uyma koşuluyla hizmet verebilecek olan lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane ve çay bahçeleri yeni döneme hazırlanırken Ödemiş Belediyesi esnafları yalnız bırakmıyor.

Esnaf odalarıyla işbirliği

Esnaf odaları ile işbirliği içerisinde daha önce berber ve kuaför salonlarını dezenfekte eden, kent içinde faaliyet gösteren taksi ve minibüslerde de bu faaliyetlerini periyodik olarak sürdüren Ödemiş Belediyesi, 22.00’a kadar faaliyet gösterebilecek lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane ve çay bahçeleri için de çalışmalarını sürdürüyor.

Ödemiş Bilumum Gıda Maddeleriyle Uğraşanlar Odası işbirliğiyle gerçekleşen çalışma kapsamında kent merkezinde ve kırsal mahallelerde işletmeler 1 Haziran’a hazırlanıyor.

Sosyal tesisler, gündüz bakımevleri dezenfekte ediliyor

Mart ayından bu yana kapalı olan Ödemiş Belediyesi’ne ait sosyal tesisler de temizlik çalışmalarının ardından dezenfekte edilerek yeni dönemin kurallarına uygun şekilde hizmete hazır hale getiriliyor. Yeniden minikleri ağırlamaya hazırlanan kreş ve gündüz bakımevleri de insan sağlığına ve doğaya zararı olmayan ürünlerle dezenfekte ediliyor.

Ödemiş Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekiplerinin çalışmaları program dahilinde aralıksız şekilde devam ediyor.

Eriş: “Rehavete asla yer yok”

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Kontrollü normalleşme sürecinde de önlemleri elden bırakmıyoruz. Rehavete asla yer yok. Süreç boyunca hem hijyen ve dezenfeksiyon hem de sosyal dayanışma çalışmalarıyla büyük Ödemiş ailesi olarak yıllarca hatırlanacak bir birliktelik yaşadık. İşyerleri tedbirler kapsamında geçici olarak kapatılan esnaflarımızın ve çalışanlarının yanında olmaya çalıştık. Şimdi yeni bir dönem başlıyor. Daha da kontrollü olacağımız bu dönemin yeni kurallarına uygun şekilde hizmet verecek esnafımız yalnız değil. Tıpkı berber ve kuaför salonlarının yeniden açıldığı günlerdeki gibi, tıpkı taksilerimizdeki, minibüslerimizdeki çalışmalarımız gibi yine esnaf odamızla el ele verdik. Lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane ve çay bahçeleri gibi işletmelerimiz için de dezenfeksiyon çalışmalarımızla esnafımızın yanındayız. Belediyemizin sosyal tesisleri de temizlenerek dezenfekte ediliyor. Bu çalışmalar periyodik olarak devam edecek. Miniklerimiz için de kreşler ve gündüz bakımevlerini dezenfekte ediyoruz. Ailelerimizin içi rahat olsun” dedi.

Ödemiş Belediyesi'nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızın 101. yılı anısına düzenlediği şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren lise öğrencileri ödüllerine kavuştu. Başkan Mehmet Eriş, başarılı öğrencileri ve ailelerini ziyaret edip ödüllerini verdi.

Ödemiş Belediyesi’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren lise öğrencilerinin ödüllerini Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş takdim etti.

Başarılı öğrencileri ve ailelerini evlerinde ziyaret ederek kutlayan Başkan Eriş, “Geleceğimiz olan gençlerimizin, düzenlediğimiz yarışmaya gösterdikleri ilgi ve ortaya çıkardıkları eserler hepimize umut kaynağı oldu. Yarışmalara katılan tüm öğrencilerimizi ve ailelerimizi tebrik ediyorum. Hepimizin sağlığı için evde kaldığımız bugünlerin ardından bu güzel eserleri sergilemek ve Mustafa Kemal’in öğrencileri olarak bu heyecanı yeniden yaşamak için bir arada olacağız” dedi.

Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Başkan Eriş tarafından başarı belgesi ve hediye çekleri armağan edildi.

ŞİİR YARIŞMASINDA DERECEYE GİRENLER:

1- Ayşe Ezgi DAYAN         

2- Ayhan İNCE         

3- Gamze KÜÇÜKTEN                   

RESİM YARIŞMASINDA DERECEYE GİRENLER:

1- Ezgi ÖZKESKİN 

2- Kadirhan BAHAR

3- Gamze TEPE

 

“Mendegüme Toptan Erik ve Kiraz Pazarı” 1 Haziran’da açılıyor

Ödemiş Belediyesi, Mendegüme bölgesindeki beş mahallede yetiştirilen ihraç ürünü erik ve kiraz için toptan pazar oluşturuyor. Hamam, Demirdere, Küçükören, Güney ve Çayır mahallesindeki üreticiler ile tüccarları buluşturacak toptan pazar, 1 Haziran’da hizmet vermeye başlayacak.

Ödemiş’te tarımsal üretimin sürdürülebilir olması için üreticilere desteğini sürdüren Ödemiş Belediyesi, Aydın Dağları üzerinde yer alan Hamam, Demirdere, Küçükören, Güney ve Çayır mahallelerinde yetişen eşsiz güzellikteki kiraz ve erik için toptan pazar oluşturuyor. Birçok ülkeye ihraç edilen kiraz ve erik için kurulacak toptan pazar, üreticiyle tüccarı buluşturacak.  Demirdere Mahallesi Sosyal Tesisleri yanında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geçmiş yıllarda kurduğu alaçık ve çevresinde Ödemiş Belediyesi tarafından düzenleme yapıldı.

Eriş: “Örnek bir birliktelik”

Mendegüme Toptan Erik ve Kiraz Pazarı için yapılan çalışmaları mahalle muhtarları, Hamam, Demirdere, Küçükören, Güney ve Çayır mahallesinden üreticilerle birlikte yerinde inceleyen Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Bölgemizde yetişen ve sayısız ülkeye ihraç edilen eşsiz güzellikteki kirazımız, eriğimiz hem bölgemizin hem de ülkemizin bir değeri. Bugün burada muhtarlarımızla birlikte örnek bir birlikteliği sergiliyoruz. Mendegüme bölgesindeki beş mahallemizde yetişen kirazımız ve eriğimiz için üretici ile tüccarın buluşacağı toptan pazarımız üreticimize hayırlı ve uğurlu olsun. Üretilenin değerini koruyabiliyorsak, üreticimize bir parça da olsa daha fazla kazandırabiliyorsak en büyük mutluluk bu. Üreticimiz emeğinin karşılığını alınca benim başım bulutlara değiyor. Buradaki pazarla da amacımız üreticimizin emeğinin değerini korumaktır.

Mendegüme bölgemizden 500 ton civarında papaz eriği, 500 ton kiraz ihraç ediliyor. Ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerinden talep var. Toptan pazarımız da ihracat açısından önemli bir buluşma noktası olacak. Zaman içinde daha da geliştireceğiz” dedi.

“Üretimimiz geleceğimizdir”

Üretimin yarınlarda da sürmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte üreticinin yanında olmaya devam edeceklerini söyleyen Eriş, “Bozdağlar’dan Aydın Dağları’na kadar havası, suyu, toprağıyla Ödemiş bir yeryüzü cenneti. Altından değerli bu topraklarda üretimin sürdürülebilir olması, üreticinin emeğinin karşılığını alması için yerel yönetim olarak bizler taşın altına elimizi koymaya devam edeceğiz. Tunç Başkanımız ile birlikte bölgemizdeki tarım ve hayvancılık için bu zor günlerde dahi alın teri döken üreticimizin yanında olacağız. Üretimimiz geleceğimizdir” diye konuştu.

Ödemiş Belediye Başkanlığı


Adres: Cumhuriyet Mh. Atatürk Cd.

No:14 Ödemiş / İZMİR


Telefon : (0 232) 544 90 97

Faks      : (0 232) 545 12 69

Site İçi Arama