Ödemiş’in Kurtuluşunun 98. Yıl Dönümü Kutlanacak

31 Ağu 2020
263 defa

Ödemiş’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümünde Ödemiş Belediyesi tarafından kültür ve sanat etkinlikleri düzenlenecek. Koronavirüs tedbirleri nedeniyle programda bu yıl fuar ve konserlerin yer almadığı kurtuluş yıldönümü etkinlikleri, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde gerçekleştirilecek.

Emperyalist işgale karşı İlkkurşun direnişi ile Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’ne adını yazdıran Ödemiş’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü etkinlikleri Koronavirüs pandemisi nedeniyle 3 Eylül Perşembe günü sınırlı katılımla Hükümet Meydanı’nda düzenlenecek törenle başlayacak. Saat 10.00’da başlayacak törende Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Atatürk anıtına çelenk sunacak. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrası kurtuluş coşkusunun simgesi olarak siren çalınacak üç pare top atışı gerçekleştirilecek. Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından Ödemiş Belediyesi Halk Oyunları ekibi ve Ödemişli efeler halkoyunu gösterilerini sergileyecek.

UNESCO Dünya Mirası Keçe Sergisi

Son günlerde artan Koronavirüs vakaları nedeniyle İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun 26 Ağustos 2020 tarihli kararı gereği bu yıl Ödemiş Milli Fuarı etkinliklerinin yer almadığı etkinlik programı 3 Eylül Perşembe günü 17.00’da Ödemiş Belediyesi Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’nde  “UNESCO Dünya Mirası Keçe Sergisi” ile sürecek. 3-13 Eylül 2020 tarihleri arasındaki sergide UNESCO koruması altındaki keçe sanatında modern yansımalar canlı performanslarla yer alacak. Keçe ustası Emine Keskin uygulamalarla keçeden çeşitli objeler üretecek.

125. Yıl Kültürpark’ta şiir ve müzik akşamı

3 Eylül Perşembe akşamı 21.00’da Atatürkçü Düşünce Derneği Ödemiş Şubesi işbirliğiyle 125. Yıl Kültürpark’ta “Ezgilerle Kuvayı Milliye ve Kurtuluş Savaşı” şiir gecesi ve müzik dinletisi yapılacak.

Ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde İlkkurşun’dan Sakarya’ya Kocatepe’den İzmir’e dek uzanan ulusal kurtuluş savaşının kahramanları, şiirler, müzik dinletisi ve zeybek gösterisi ile anılacak. Melih Uzunkol, Selim Şahan, Nilüfer Ayaydın, Kader Kızılsal, Yasemin Hardal, Kazım Ziyan tarafından şiirler okunurken Ödemiş Belediyesi Kent Orkestrası, müzik dinletisi sunacak. Kemal Dayan da zeybek gösterisi sergileyecek.

10 Eylül Perşembe günü 16.30’da Ödemiş Belediyesi Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’nde tarihe ışık tutan bir panel düzenlenecek. Tarihçi-yazar Ahmet Gürel, “İşgalden Milli Egemenliğe”, araştırmacı-yazar Emin Başaranbilek ve eğitimci-yazar Selim Şahan da “Kurtuluş Yıllarında Ödemiş” başlıklı sunumlarıyla Ödemişlilerle buluşacak.

Tüm etkinlikler, Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde belirtilen tedbirlere uygun şekilde yapılacak.

Ödemiş Belediye Başkanlığı


Adres: Cumhuriyet Mh. Atatürk Cd.

No:14 Ödemiş / İZMİR


Telefon : (0 232) 544 90 97

Faks      : (0 232) 545 12 69

Site İçi Arama