Ödemiş Belediyesi ve STK İşbirliği İle Kent Estetiğine Dokunuşlar

26 Nis 2024
560 defa

Ödemiş’in simge meydanları örnek işbirliğiyle yenileniyor

Ödemiş Belediyesi, kenti modern ve estetik görünüme kavuşturmak amacıyla Ödemiş Süs Bitkileri Kooperatifi ile işbirliği yaparak çalışmalara başladı. Çalışmalar kapsamında kent merkezindeki orta refüjler ve dört kavşakta peyzaj yenileme ve aydınlatma yapılacak. Kullanılacak bitkiler ise Ödemiş Süs Bitkileri Kooperatifi tarafından hibe edildi.

Kurakçıl bitkiler kullanılacak

Kent merkezinde estetik dokunuşlar yaparak modern bir görünüme kavuşturmayı hedefleyen Ödemiş Belediyesi, Süs Bitkileri Kooperatifi işbirliği ile çalışmalarına başladı. Çalışmalar kapsamında susuzluğa ve kuraklığa dayanıklı bitki türü olan “kurakçıl bitkiler” kullanılmasına özen gösteriliyor. İlk olarak Ulus Meydanı önünde bulunan kavşakta yapılan peyzaj çalışmalarında bonzai zeytin ağacı, şimşir, begonya ve dolamit taşı kullandı.

“Örnek bir özveri”

Yerel seçimler öncesi süs bitkileri sektörü temsilcileri ile Ödemiş’in park, meydan ve caddelerini birlikte düzenlemeye yönelik “Peyzaj Ödemiş” projesini kamuoyu ile paylaştıkların hatırlatan Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan; “Süs bitkilerinin merkezi Ödemiş’teki her parkı sektör temsilcileri ile el ele verip peyzaj bahçesine dönüştüreceğiz demiştik. Meclis üyelerimizle birlikte bu konuda hazırlığımızı yerel seçimler öncesi yapmıştık. Bu çalışmalarımızın ilkine Ödemiş Süs Bitkileri Kooperatifimiz ile başladık. Kent merkezindeki orta refüjler ve dört kavşakta peyzaj yenileme çalışması yapılacak. Aydınlatmalarla ışıl ışıl olmasının yanında karşı karşıya olduğumuz iklim krizi ortamında su tüketimi en az olacak şekilde bitki kullanımıyla görsel olarak kentimizin süs bitkisi üretimini yansıtan düzenlemelere imza atacağız. Burada kullanılacak tüm bitkiler kooperatif tarafından hibe edildi. Örnek bir özveri söz konusu. Ödemiş için yaptığımız işbirliği çalışmasından dolayı tüm Ödemiş Süs Bitkileri Kooperatifi üyelerine teşekkür ediyorum. Kent ekonomimize güç katan süs bitkileri sektörümüzün tanıtım anlamında da yanında olacağız” dedi.

Şehit Adnan Menderes Bulvarı-Anadolu Caddesi-Ortaç kavşağı, Beşgöz mevkii kavşağı  ve 125. Yıl Kültürpark önündeki kavşakla birlikte dört bölgede peyzaj yenileme yapılırken orta refüjlerde de düzenleme yapılacak.

Ödemiş Belediye Başkanlığı


Adres: Cumhuriyet Mh. Atatürk Cd.

No:14 Ödemiş / İZMİR


Telefon : (0 232) 544 90 97

Faks      : (0 232) 545 12 69

Site İçi Arama