Haberler

Ödemiş Belediye Başkanı A.Mahmut Badem,  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Mahmut Badem; “Milli irademizin temsil makamı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 yılında açılmış, Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu anlamlı günü çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı  tüm dünya çocukları tarafından coşkuyla kutlanmaktadır.  Bu bayramda, bütün insanlığa barış dolu aydınlık bir gelecek çağrısı yapılmaktadır. Çocuklarımıza daha güzel ve daha yaşanabilir dünya bırakmak ortak sorumluluğumuzdur. Çocuklarımız; insanlığın ortak umudu, geleceğimizin en önemli hazinesidir. Bugüne anlam katan geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın daha mutlu ve vatandaşı olmaktan her zaman gurur duyacakları bir Türkiye bırakmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.  Bu özel günü bizlere armağan eden Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha minnetle, şükranla anıyor, bağımsızlığın ve milli egemenliğin sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış yıldönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

Ödemiş Belediyesi bünyesinde hizmet veren 125. Yıl Kültürpark’taki gezinti treni 23 Nisan Pazar günü ücretsiz hizmet verecek.

Ödemiş Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında gezinti trenini ücretsiz hizmete sunuyor. İlkkurşun Ekspres adı verilen ve her bir vagonunda ayrı bir çizgi film karakterlerinin bulunduğu dört vagonlu tren, çocuklar tarafından yoğun ilgi görmektedir.23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Pazar günü gezinti treni gün boyu ücretsiz hizmet verecek. Ödemişlilerin  günün stresini atmak ve  dinlenmek için tercih ettiği 125. Yıl Kültürpark’ta, 23 Nisan Pazar günü çocuklar gezinti treninin tadını çıkaracak.

Ödemiş Belediyespor Dağcılık Kolu tarafından her yıl organize edilen Dağcılık Şenliği 22-23 Nisan tarihlerinde Bademli’de düzenlenecek.

Kentin doğa turizmini canlandırmak, bölgemizdeki dağcılık sporuyla ilgilenenleri biraraya getirmek amacıyla organize edilen Efe Dağcılık Şenliği’nin bu yıl 5’incisi yapılacak. İzmir’den 36 kulüp, Manisa, Salihli, Turgutlu, Torbalı, Selçuk, Aydın, Söke gibi kentlerdeki tüm kulüplerin davet edildiği şenlik Cumartesi günü başlıyor. Şenlik kapsamında Cumartesi akşamı kamp ateşi yakılarak, canlı müzikle eğlence düzenlenecek. Pazar günü ise Hacetdede, Mumkayası, Cevizlidağ, Demirkapı ve Bademli kültür gezisi olarak belirlenen parkurlarda yürüyüşler düzenlenecek.

Ödemiş Belediyesi’nin vizyon projelerinden biri olan Salı Pazarı alanının düzenlemesi projesi için ilk kepçe vuruldu. Ödemiş’in çehresini değiştirecek projenin 8 ayda tamamlanması planlanıyor.

Ödemiş’teki birçok etkinliğin yapıldığı ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Salı Pazarı alanı yenileniyor. 1996 yılından bu yana hizmet vermekte olan alanın günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak ve modern bir görünüme kavuşması amacıyla yeni bir düzenlenme yapılıyor. Anafartalar Mahallesi Sağlık Caddesi üzerindeki mevcut alanın genişletilerek uygulanacak proje için çalışmalar başladı. Mevcut zeminde söküm çalışmalarına başlayan ekipler, kafeterya ve çevresindeki alanda çalışmalarını sürdürüyor. İlk etapta alt yapı çalışmalarının yapılacağı alanda zemin kaplaması, kuru havuz ve kafeteryanın çalışmaları eş zamanlı devam edecek.  14.500 m² bir alanda uygulanacak projede; modern su elemanları, bisiklet parkları, kafeterya ve kafeterya terasları, çocuk oyun alanı, skate park, 3 pota basketbol alanı, amfi, sisleme arkadı, satış ve sunum standları, çim tepeler, oturma ve dinlenme alanları, gölgeleme alanları yer alıyor. Proje tamamlandığında şehre modern bir dinlenme alanı kazandırılmış olacak.

Salı Pazarı Kafeterya Çilek Sokakta hizmet verecek

Salı Pazarı alanının yenileme çalışmalar kapsamında Salı Pazarı kafetaryası da modernize edilecek.  Bu süreçte hizmetin devamlılığı açısında kafeterya  Çilek Sokakta Salı Pazarı alanı olarak kullanılan alanda hizmet verecek.

Ödemiş Belediyesi kültür sanat etkinlikleri kapsamında İstanbul Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi Veliler Korosu tarafından “Ödemiş’te Bahar” konseri düzenlenecek.

İstanbul Hüseyin Avni Sözen Sözen Anadolu Lisesi mevcut ve mezun öğrenci velilerinden oluşan HASAL Veliler Korosu, İstanbul ve ülkenin birçok yerinde konserler vermektedir. 22 Nisan Cumartesi akşamı Ödemiş’te Bahar konseri verecek olan koro, şef Bülent Ateş yönetiminde Türk Sanat Müziği’nin birbirinden güzel eserlerini seslendirecek. Sunuculuğunu Ercan Dirikan’ın yapacağı konser Ödemiş Belediyesi Kültür Merkezi’nde saat 20:30’da başlayacak. Konser ücretsiz olup, tüm halkımız davetlidir.

Türkiye'nin en fazla süt üreten ilçesi Ödemiş, peynircilikte büyük atağa kalkıyor. Bir yılda ürettiği yaklaşık 2 milyon ton süt ile Türkiye'nin süt hayvancılığı merkezi konumuna gelen İzmir'de, Ödemiş ilçesi yeni ve farklı bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin en büyük peynircilik şenliği 14 Mayıs 2017 Pazar günü Ödemiş'te düzenlenecek.

Sütün Geleceği Peynircilik

Ödemiş Belediye Başkanı A. Mahmut Badem, yaptığı yazılı açıklamada, "Son 15 yılda Küçük Menderes bölgesinde süt hayvancılığı büyük gelişme gösterdi. Şu anda ülkemizin en çok süt üretildiği ilçe konumundayız. Tabii bu durum bizleri çok sevindiriyor, ancak sorumluluğumuz da artıyor. Sütü çok daha katma değerli yani markalı mamul haline getirmek zorundayız. İlçe genelinde son yıllarda ciddi sayıda süt ürünleri tesisi faaliyete geçti. Bunlar kalite ve teknoloji yönünden üst düzeyde. Ama biz bununla yetinmiyoruz. Markalaşma ve inovasyon açısından yeni çalışmalar yürüteceğiz. Hedefimiz, Türkiye'nin süt merkezi Ödemiş'i aynı zamanda süt ürünleri ihracat merkezi yapmaktır" dedi.

Sütün geleceğinin peynircilikte olduğunun altını çizen Başkan Mahmut Badem; "İlk aşamada Ödemiş'in, Türkiye'nin peynircilik merkezi olduğunu ilan edeceğiz. Çünkü bu alanda bir farkındalık sorunu yaşıyoruz. Söz konusu potansiyelin büyüklüğünü tüm kamuoyunun bilmesini istiyoruz. İkinci aşamada Türkiye'de değil dünyada ilk defa Peynirci Şehirler Birliği'ni Ödemiş'te kuruyoruz. Önce ülkemizde bu konuda öne çıkmış bütün şehirleri ilçemizde biraraya getireceğiz. Hep birlikte ortak hareket etme ve ortak çalışmalar yapma hususunda karar alacağız. Peynir, bilindiği gibi gerek dünyada gerekse ülkemizde tüketimi giderek artan bir gıda. Üstelik çok faydalı bir yiyeceğimiz. Aynı zamanda yüksek katma değeriyle hem üreticimiz hem de sanayicimiz için bir zenginlik kaynağı. Bu kaynağı en verimli ve akılcı biçimde değerlendirmek istiyoruz. Öncüsü olacağımız Peynirci Şehirler Birliği kanalıyla peynirin ulusal ve bölgesel ölçekte envanterini çıkarıp, Ar-Ge ve inovasyonu sektörün gündemine alınmasını sağlayacağız. Bu çerçevede Türkiye’nin en büyük Peynircilik Şenliği’ni düzenliyoruz. Üretici, sanayici, akademisyenler, sektör mensupları ve halkımızın katılımıyla düzenlenecek olan etkinliğimiz 14 Mayıs 2017 Pazar günü Ödemiş Kültür Merkezi’nde olacak. Bir gün sürecek ama çok yoğun ve dolu dolu geçecek etkinliğin program içeriğini önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağız. Aynı zamanda Dünya Çiftçiler Günü olan 14 Mayıs'ta çiftçi ve peynir bayramını birlikte yaşayacağız" dedi.

Ödemiş Belediye Başkanı A.Mahmut Badem, belediye işçileriyle kahvaltıda biraraya geldi. Belediye meclis üyeleri ve daire müdürlerinin katıldığı kahvaltıda birlik ve beraberlik mesajı verildi.

Ödemiş Belediye Başkanı A.Mahmut Badem, çalışmaların değerlendirilmesi ve çalışanların motivasyonu arttırmak amacıyla belirli periyotlarla personelle  biraraya gelmektedir. Bu çalışmalar kapsamında belediyede işçi kadrosunda  çalışanlarla kahvaltıda buluştu. Ödemiş Belediyesi Düğün Salonunda düzenlenen kahvaltıya meclis üyeleri, başkan yardımcıları, daire müdürleri ve çalışanlar tam kadro katılım sağladı.

Başkan Mahmut Badem konuşmasında; “Ödemişe enerji veren, hizmet eden ciddi bir grubuz, büyük bir aileyiz. Sizler saygın bir belediyede saygın bir personel durumundasınız. Sizler bizim aynamızsınız.   Sizin işinize olan veriminiz bizim yüzakımız. Ödemişlilere en iyi  şekilde hizmet etmeye ve projelerimizi gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Sizlerin işinizdeki verimliliğiniz, desteğinizle kentimizi geliştirmeye, güzelleştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Ödemiş Belediyesi, cadde ve sokaklarda tehlike arz eden ağaçlar için önlem almaya başladı.

Doğası ve yemyeşil bitki örtüsüyle İzmir’in önemli ilçelerinden olan Ödemiş cadde ve sokaklarında birbirinden güzel ağaç ve bitkiler bulunmaktadır. Çam ağaçlarının çoğunlukta olduğu cadde ve sokaklarda ıhlamur, oya, çınar, top akasya gibi ağaçlara da yer verilmiştir. Kentin gelişimi kapsamında yapılaşmanın artması nedeniyle 60-70 yıllık çam ağaçlarında eğilmeler ve devrilmeler meydana gelmeye başladı. Kış aylarında Ulus Meydanı’nda ve Havuzlu Park civarında bazı ağaçlar devrilerek araçlara ciddi zarar verdi. Bu gibi olayların yaşanmaması amacıyla Ödemiş Belediyesi Park Bahçe İşleri Müdürlüğü ekiplerince kentteki riskli ağaçlar tespit edilerek, müdahale ediliyor. Bu çalışmalar kapsamında Cumhuriyet Mahallesi Zile sokakta ve 3 Eylül Mahallesi Emmioğlu Caddesi’nde tehlike arz eden ağaçlara müdahale edilerek, önlem alındı. Kentteki tehlike arz eden ağaçların tespiti ve müdahale çalışmaları önümüzdeki günlerde de devam edecektir.

Ödemişli hayırsever Serpil Yanbastı, Ödemiş Belediyesi’ne ait tescilli binada yapılacak Gündüz Çocuk Bakımevi (Anaokulu) restorasyonu için bağışta bulundu.

Ödemiş Belediyesi, ilçedeki tarihi yapıların korunması, iyileştirilmesi ve gelecek nesillere bırakılması amacıyla restorasyon projelerine önem veriyor. Bu çalışmalar kapsamında belediyeye  ait Mesci Sokak’ta bulunan tescilli binanın restorasyon projesi İzmir I Numaralı Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı. “Gündüz Çocuk Bakımevi” (Anaokulu)  olarak işlevlendirilecek binanın restorasyon bedelini   Serpil Yanbastı karşılamayı kabul etti. Belediye meclisi onayıyla da Serpil Yanbastı adının binaya verilmesi onaylandı.  Ödemiş Belediye Başkanı A.Mahmut Badem Serpil Yanbastı’yı ziyaret ederek bu yardımından dolayı  teşekkür etti. Başkan Mahmut Badem; “ Mustafa –Ayşe Yanbastı İlköğretim Okulu ve Yanbastı  Kardeşler Anaokulu’ndan sonra Serpil Yanbastı Gündüz Çocuk Bakımevi (Anaokulu)  hizmete girecektir Eğitime ve ilçemizin gelişimine yönelik projelere katkı sağlayan Serpil Yanbastı’ya  çok teşekkür ederim” dedi.

Ödemiş Belediye Başkanı A.Mahmut Badem, üç yıllık görev sürecindeki çalışmaları basın mensuplarıyla değerlendirdi. Ahrandı Aile Restorantta düzenlenen toplantıya belediye meclis üyeleri ve ilçede hizmet veren basın mensupları katıldı.

Başkan Mahmut Badem; "Seçim sürecinde verdiğimiz sözleri tek tek tutuyoruz. Merkezi hükümetin desteği ile ilçemizde birçok projeyi geçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam edeceğiz" dedi.

Ödemiş OSB'de alt yapı çalışmaları tamamlanıyor

Başkan Mahmut Badem; "Ödemiş OSB, 1984 yılında İzmir Atatürk OSB'den sonra bakanlıktan destek alan ikinci OSB'dir. Aldığımız desteklerle alt yapı çalışmaları 2017 Ağustos ayına kadar tamamlanarak yatırımcılara teslim edilecek. 98,2 hektarlık alana sahip OSB'nin parselasyonu ve imar planı yapıldı. Sanayi parsel alanı 53,3 hektar. İlk etapta fabrika kurulumu için 45 parsel bulunuyor" dedi.  

Gençlere isdihdam

"Gençlerimize iş imkanları oluşmak için söz verdik. İlk kez bir ilçede Çağrı Merkezi açılmasını sağladık ve bugün 252 gencimiz burada istihdam ediliyor. Organize Sanayi Bölgesi'nde fabrikaların kurulmasıyla da birçok kişiye iş imkanı sağlanmış olacak" dedi. 

Doğalgaz kullanılmaya başlandı

Mahmut Badem; "Ödemiş, coğrafi konumu itibariyle kışın çok fazla hava kirliliğinin yaşandığı kent. Ödemişlilerin temiz enerji ile ısınması aynı zamanda solunum yolu hastalıklarına yakalanmaması amacıyla kentimize doğalgaz getirilmesini sağladık.31 km uzaklıktan doğalgaz kentimize geldi ve ilçe merkezindeki 16 mahallede çalışmalar tamamlandı. Birçok vatandaşımız kullanmaya başladı.  

Gençlik Merkezi

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Ödemiş'e bir gençlik merkezi kurulması sözü vermiştik. Kültür Merkezi'nin doğusundaki alanda yapım çalışmalarına başlandı ve Eylül ayına kadar tamamlanması planlanıyor.

Elektrikli tren ve köşk yolu müjdesi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın geçen hafta Tire programındaki konuşmalarına yer veren Başkan Mahmut Badem; Bakanımız açıkladı. Bölünmüş yol çalışmaları 2018 yılında tamamlanacak. Elektrikli tren kullanımına başlayacağız ve Aydın Köşk yolu açılacak. Böylece ulaşım rahatlığı olduğu kadar üretilen ürünlerin pazarlanması da kolay hale gelecek" dedi.

Gölcük Göl Kenarı 2. Etap projesi için destek

Kentin turizm açısından önemli bir yere sahip Gölcük'teki çalışmaların devam ettiğini belirten Başkan Mahmut Badem;" Göl kenarının 1. etap çalışması tamamlandı. İkin etap çalışması için bakanlıktan 1milyon lira destek aldık.2. etap çalışmaları kapsamında otelin restorasyonu da yapılacak. Sazlıkların temizlenmesiyle ilgili üniversite işbirliği ile çalışmalarını sürdürüyoruz. Gölcük yapılan çalışmalarla turizmcilerin en çok tercih ettiği alanlardan bir olacak. 

TOKİ 

TOKİ'nin ilçede konut yapması konusunda da girişimlerini sürdürdüklerini belirten Başkan Mahmut Badem; " İlçemizde hazine arazisi çok az. Ahrandı eteklerindeki arazi sahipleriyle görüşmeler yaparak anlaşma sağladık. Yaklaşık 180 dönümlük arazide TOKİ konutları yapılarak vatandaşlara uygun fiyata konut sahip olma fırsatı sunulacak" dedi.

Üniversite için çalışmalar devam ediyor

Mahmut Badem, "Ödemiş'te yüksekokul, fakülte ve sonrasında üniversite konusunda gelişme olacağını sözünü vermiştik. Ziraat Meslek Yüksekokulu'nda iki yeni bölüm açıldı. Kapatılan hemşirelik yüksekokuluna karşı çocuk gelişimi bölümü açıldı. Bu yıl 4 yıllık olarak öğrenci alımına başlayacak. İzmir Demokrasi Üniversitesi de İzmir'in doğudaki ilçelerine fakülteler verecek."dedi.

Başkan son olarak; "Dünün köyü bugünün mahallelerinde yaşayan vatandaşlarımızın yaşadıkları yerde mutlu olmaları ve her türlü ihtiyaçlarının karşılanması konusunda hizmet edeceğiz dedik. Bu çalışmalar kapsamında 210 km yeni üretim yolu açıldı ve 500 km yol tesviye dildi.26.710 metre sulama hattı yapıldı. Ortak kullanımlı 8 adet halı saha hizmete sunuldu. Kırsal mahallelerde düğün salonları yapmaya başladık. 2014 yerel seçimlerde verdiğimiz tüm sözleri tutuyoruz. Ödemiş Belediyesi yatırım bütçesi kadar merkezi hükümetten destek alarak projelerin gerçekleşmesini sağladık. Tüm bu çalışmalarımız kapsamında milletvekillerimize, bakanlarımıza, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a çok teşekkür ederiz" dedi. 

Ödemiş Belediye Başkanlığı


Adres: Cumhuriyet Mh. Atatürk Cd.

No:14 Ödemiş / İZMİR


Telefon : (0 232) 544 90 97

Faks      : (0 232) 545 12 69

Site İçi Arama