Haberler

Ödemiş Belediyesi vatandaşların rahat ve huzurlu bir Ramazan yaşamaları için hazırlıklarını sürdürüyor. Bu yıl kent merkezinde 7 iftar çadırı kurulurken, merkez mahalleler ve beldelerden mahalleye dönüşen bölgelerde iftar çadırlarıyla birlikte ramazan etkinlikleri düzenlenecek.

Ödemiş Belediyesi ve hayırsever vatandaşların katkılarıyla her yıl organize edilen iftar çadırları bu yıl yedi farklı yerde kurulacak. Hükümet Meydanı, Tekelli Düğün Salonu Bahçesi, Zafer Mahallesi Tekstil Mevki, Perşembe Pazarı, Gençlik Caddesi üzerindeki park, Hürriyet Mahallesi Muhtarlığı önü ve Cumhuriyet Mahallesi Köşebaşı Camii yanında kurulan iftar çadırlarda bu yılda günde 4000-4500 kişiye yemek verilmesi planlanmaktadır. Hijyen koşullarına önem verilerek hazırlanan yemekler, gıda mühendisi denetiminde belirlenen iftar menüsüne göre oluşturulmaktadır. İftar menüsünün protein, vitaminler ve kalori olarak dengeli ve sağlıklı beslenmeye uygun bir şekilde oluşmasına özen gösterilmektedir.

Kent merkezinde kurulan çadırlar dışında beldelerden mahalleye dönüşen bölgeler ve kırsal bölgelerdeki mahallelerde de iftar çadırları kurulacak. İftar çadırlarının kurulduğu bölgelerde aynı zamanda çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ödemiş merkez ve merkeze uzak olan mahallerdeki ibadet yerlerinin temizliği, gıda ürünleri imalathanelerinin denetimi de belediye ekiplerince düzenli olarak yapılmaya devam edecektir.

Hayırseverlere çağrı

Her yıl hayırseverlerin katkılarıyla organize edilen iftar çadırlarına katkı sağlamak isteyen vatandaşların İşletme İştirakler Müdürlüğü’ne müracaatta etmeleri gerekmektedir. Bir iftar çadırının günlük maliyeti 1000TL olarak belirlenmiştir.

98. Yıllık Gurur

21 May 2017
13 defa

Yunan işgaline karşı ilk halk direnişinin gösterildiği günlerin 98. yıl dönümü 21 Mayıs Pazar günü İlkkurşun Anıtı'nda Ödemiş Belediyesi tarafından düzenlenen törenle kutlandı.

15 Mayıs 1919'da İzmir'in işgal edilmesinin ardından Ege Bölgesi'nin iç kesimlerine yönelen Yunan ordusuna karşı, Ödemiş yakınlarındaki Hacı İlyas Köyü'nde sivil halktan ve askerlerden oluşan "Yiğit Ordusu" tarafından 31 Mayıs'ı 1 Haziran'a bağlayan gecede direniş göstermiştir. Her yıl Mayıs ayının son Pazar günü yapılan tören bu yıl 21 Mayıs Pazar günü yapıldı.

Törene; Kaymakam Celil Ateşoğlu, Garnizon Komutanı Binbaşı Hasan Yüzüak, Belediye Başkan Vekili İsmail Dadal, meclis üyeleri, muhtar ve mahalle sakinleri katıldı. Program; saygı duruşu ve istiklal marşının söylenmesinin ardından anıta Belediye Başkanlığı tarafından çelenk konuldu. Daha sonra İlçe Jandarma Komutanlığı tören mangası tarafından üç el saygı atışı yapıldı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Belediye Başkanı İsmail Dadal yaptı. İsmail Dadal Konuşmasında; 

Yiğit ordumuz, 98 yıl önceişgalci güçlere karşı organize olarak Hacı İlyas köyünde mücadele başlatmıştı. Ödemiş'te halk, coşarak kendiliğinden direnişe karar vermiş, silaha sarılarak Hacıilyas Köyü'nde işgalci, emperyalist düşmana ilkkurşunu sıkmış, Kuvayı Milliye'nin ilk vuruşmasını burada yapmıştır. 31 Mayıs 1919'da gerçekleştirilen hareketle, Ödemişliler işgale boyun eğmeyeceklerini açıkça ortaya koymuşlardır. Bu direniş, bir ulusun ayağa kalkıp emperyalizme direnmesidir. Ödemiş, ulusal Kurtuluş Savaşımızda işgalcilere karşı ilk sivil direnişin ve ilk halk savaşının örgütlendiği yer olma onurunu taşımaktadır.

Bu şehrin halkı, ülkemiz işgal altındayken milli mücadele ateşini yakan, namusunu, toprağını ve bayrağını savunmak için büyük bir direniş destanı yazan unutulmaz bir halktır. Eğer o aşk olmasaydı, bu şehir direnemezdi. Eğer o şehir direnmeseydi, tüm ülkedeki direnişler ateşlenemezdi. Bu şehrin evlatları direndi ve bize unutulmaz bir miras bıraktılar. Bu mirasın adı Türkiye'dir. Bu miras büyük hayalleri olan insanların mirasıdır. Bu miras, toprağa düşmüş şehitlerin, gazilerin, kahramanların mirasıdır. Bu miras, bu ülkede yaşayan herkesindir. Bu miras, kendini bu ülkeye ait hisseden herkesindir.Türkiye; kimliği ne olursa olsun, gönlünde vatanseverlik aşkı olan, ülkesi için çalışan, fedakarlıkta bulunan, gerektiğinde canını verecek insanlarındır.Bizler ve Ödemiş'in genç kuşakları, dedelerimizin emperyalizme karşı çıkması, yiğitçe mücadele etmesiyle her zaman gurur duyduk. Kurtuluş mücadelesinde şehit ve gazi olan atalarımızın değerli anıları önünde saygı ile eğiliyoruz, ruhları şad olsun.98 yıl önce 19 Mayıs 1919'da Samsun'dan başlayıp, 9 Eylül 1922'de İzmir'de sona eren ve dünyadaki ilk bağımsızlık savaşındaki bu başarımızla bir kez daha övünüyoruz.

Şanlı Türk tarihimize altın harflerle büyük bir kahramanlık destanı yazdıran Türkiye Cumhuriyetini bizlere emanet ve armağan eden eşsiz komutan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi her zaman olduğu gibi bugünde rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz" dedi.

Konuşmanın ardından 50. Yıl Ortaokulu öğrencileri tarafından şiir okundu. Daha sonra Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü'nün mehteran ve halk oyunları gösteri ile İlkkurşun Efeler Derneğinin halk oyunları gösterilerine yer verildi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında Ödemiş Belediyesi tarafından düzenlenen yarışmaların ödül törenleri ve konser coşkuyla geçti.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Ödemiş’te de belediye tarafından düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Saracoğlu Stadyumu önünde düzenlenen programa; Garnizon Komutanı Binbaşı Hasan Yüzüak, Ödemiş Belediye Başkanı A.Mahmut Badem ve eşi Nevin Badem, Kent Konseyi Başkanı Doç.Dr. Funda Yoldaş ve Ödemişliler katıldı. Programda konuşma yapan Belediye Başkanı A.Mahmut Badem; Tüm ulusumuzun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun. Vatanımız uğruna canını seve seve veren tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.  Gençlere armağan edilen bu bayramda belediye olarak düzenlediğimiz etkinliklerde gençlerimizin yeteneklerini sergilemelerini ve çevremizi koruyarak gelecek nesillere sağlık bir çevre bırakmayı dikkat çekmek istedik” dedi. 

Programda ilk olarak Ödemiş Belediyesi, Kent Konseyi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen “Çevre ve Geri Dönüşüm Proje Yarışması”nın ödül töreni gerçekleşti.  Ödül töreninin ardından Ödemiş Belediyesi tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Kurs Merkezinde engellilere yönelik açılan kursta, özel öğrenciler tarafından hazırlanan Ödemiş Belediye logosu tablosu Belediye Başkanı A.Mahmut Badem’e hediye edildi.

Daha sonra 50. Yıl Ortaokulu, Fen Lisesi ve Kaymakçı Türk Hava Kurumu Ortaokulu Müzik Grupları, birbirinden güzel şarkı ve türküleri seslendirdi. Programın sonunda 5.Atletizm Şenliğinde dereceye girenlerin ödülleri dağıtıldı.

ÇEVRE VE GERİ DÖNÜŞÜM YARIŞMASI SONUÇLARI

İlkokul Bireysel Kategorisi

1.     Zerda Yılgıner – “Kağıt Kafes” Zafer İlkokulu

2.     Ünal Çekiçkol- “Türk Robotu”  İnönü İlkokulu

3.     Ayşe Efsun Zengin- “Tablo” –Anafartalar İlkokulu

İlkokullar arası Grup Yarışması

1.    Atatürk İlkokulu 4-C Sınıfı- “Kaplumbağa Terbiyecisi”

2.    İstiklal İlkokulu 1.sınıf –“Kedi Evi”

3.    İnönü İlkokulu “Sudaki Kayık”

Ortaokullar Bireysel Kategorisi

1.     Kerem Duran-“Kasadan Koltuk” –Şehit Er Kamil Alkan Ortaokulu

2.     Ertekin Urun “Yağdep” –Çaylı Ortaokulu

3.     Hatice Sezgin” Kemer Koltuk” Çaylı Ortaokulu

Ortaokullar Grup Yarışması

1.     Çaylı Ortaokulu – “Avize”

2.     Kaymakçı THK Ortaokulu – “Akıllı Kapı”

3.     50.Yıl Ortaokulu – “Mask”

Liseler Bireysel Kategori

1.    Erkan Gölcük “ Paletten Sehpaya” –HUAL

2.    Elif Anlak “Tahta ve Kaşıkla Tepsi” Birgi Fazlı Alpay Meslek Lisesi

3.    Tolga Özkan “Paletten Koltuk” –HUAL ve Ece Meydan “Güneş Sistemi”-Birgi Fazlı Alpay Meslek Lisesi

Liseler Grup Yarışması

1.     Birgi Fazlı Alpay Meslek Lisesi “Sandalye ve Sehpa Tasarımı”

2.     HUAL “ Tutumlu Ev”

3.     HUAL “Hindistan Cevizinden mumluk ve saksılık”

 

Ödemiş Belediye Başkanı A.Mahmut Badem, yayımladığı mesajla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutladı. Başkan Mahmut Badem; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Ya İstiklal, Ya Ölüm” sözleriyle Samsun’da başlattığı ve tüm yurdumuza yayılan milli mücadelenin 98. Yılını gururla kutluyoruz. 19 Mayıs 1919’da yakılan meşale yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir. Atatürk; istiklal mücadelemizin başladığı 19 Mayıs’ın Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan ederek, gençlerimize olan güveni göstermiştir.  Türk genci; istiklalimiz ve Cumhuriyetimizin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınlarımızın en büyük güvencesidir. 

Kurtuluş mücadelemizin başlamasının 98. Yıl dönümünde  Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle yad ediyor, geleceğimizin teminatı gençlerimizin ve milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı yürekten kutluyorum" dedi.

Ödemiş Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında Atletizm Şenliği ve konser olmak üzere iki ayrı etkinlik düzenliyor. Etkinlikler 18-19 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Ödemiş’te de belediye tarafından düzenlenen etkinliklerle kutlanacak. Ödemiş Belediyesi’nin ilk etkinliği 18-19 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek Atletizm Şenliği. Bu yıl 5.’si düzenlenen Atletizm Şenliği; koşu, uzun atlama ve gülle atma branşlarında minikler, küçükler, yıldızlar ve gençler olmak üzere dört kategoride yapılacak. Ortaokul ve lise öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşecek yarışlar 18 Mayıs Perşembe günü saat 17:00’de Ödemiş Saracoğlu Stadyumu’nda olacak.

Gençlerin coşkusu konserle taçlanacak

19 Mayıs Cuma günü saat 19:00’da Saracoğlu Stadyumu önünde Ödemişli genç yeteneklerin performansını sergileyeceği konser düzenlenecek. 50. Yıl Ortaokulu, Fen Lisesi ve Kaymakçı Türk Hava Kurumu Ortaokulu Müzik Gruplarının yer alacağı gecede gençlerin canlı performanslarını sergileyecek.

Ödemiş doğumlu Meral Özsu, yıllar sonra memleketinde hat sergisi açtı. Belediye  Başkanı A.Mahmut Badem konuşmasında kültürümüze özgü sanatların yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması konusunda çalışmaların sürdürüleceğini belirtti.

Ödemiş Belediyesi kültür sanat etkinlikleri kapsamında Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’nde hazırlanan “Sıla-i Rahim’e Vefa” adlısergi açılışına İlçe Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Belediye Başkanı A.Mahmut Badem ve eşi Nevin Badem, daire müdürleri ve davetliler katıldı. Başkan Mahmut Badem açılış konuşmasında; "Hemşehrimizin el emeği göz nuru hazırladığı eserlerin sergisini Ödemiş’te açmaktan mutluyuz. Geçmişten gelen yaşam biçimimizi vurgulayan, kültürümüze özgü sanatların yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması konusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Önümüzdeki günlerde Yıldız Kent Müzesi’nde yeni sergilere yer vereceğiz” dedi.

Serginin onur konuğu olan Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Süleyman Berk yaptığı konuşmada; “Bir ilim adamının sözlerine göre herkesin bir mesleği dışında bir meşkalesi olmalı. Hangi meslek sahibi olursa olsun, kendisini dinlendirecek, geliştirecek bir sanat dalıyla uğraşmalı. Bu sanat kültürümüzle ilgili olursa da onu ileriye taşımamızı sağlar. Meral hanım şuan 70 yaşında. Yaptığı eserler geleceğe miras kalacak” dedi.

Yıllar sonra memleketinde olmaktan dolayı duygulu anlar yaşayan Meral Özsu; “10 yıl önce geçirdiğim rahatsızlık sonrası hat sanatıyla uğraşmaya başladım. Hattat Süleyman Berk’in öğrencisiyim, kendisinin üzerimde çok emeği vardır. Hat sanatı ile tanıştığımdan bu yana hayatı daha bir yaşamaya başladı. Bizleri davet eden Ödemiş Belediye Başkanımız Mahmut Badem ve ekibine çok teşekkür ederim” dedi.

Meral Özsu, Kaymakam Celil Ateşoğlu ve Belediye Başkanı A.Mahmut Badem’e birer tablo hediye etti. 36 eserin yer aldığı sergi 21 Mayıs Pazar gününe kadar açık kalacak.

Başkan Mahmut Badem kent merkezinde yapımına devam eden üç parkta incelemeler yaparak, çalışmaları yerinde inceledi.

Ödemiş Belediyesi kent merkezinde vatandaşların hem dinleneceği hem de spor yapabileceği  şekilde ilçe merkezinde üç yeni park yapıyor. Parklar; Süleyman Demirel Mahallesi 1076 ile 1033 sokakta ve Zafer Mahallesi 1312 sokakta yapılıyor. Belediye Başkanı A.Mahmut Badem, ilgili daire müdürleriyle  çalışmaları yerinde inceledi.  Park düzenleme çalışmalarının hızla devam ettiğini belirten Başkan Mahmut Badem, kısa sürede tamamlanacağını belirtti.

Ödemiş Belediyesi arsa için 2018 yılında uygulanacak emlak vergi değerlerinin belirlenmesi ile ilgili ilk toplantıyı gerçekleştirdi.

Belediye Başkan Yardımcısı M.Şevket Akgün başkanlığında yapılan toplantı Belediye Hizmet Binası toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantıda, belediye, vergi dairesi, tapu müdürlüğü, ticaret odası ve muhtarlardan oluşan komisyon oluşturuldu. Komisyon arsalar için 2018 yılında uygulanacak emlak vergi değerlerinin tespitiyle ilgili asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değer takdirlerinin yapılması için görüşme yaptı. Konuyla ilgili çalışmalar önümüzdeki günlerde devam edecek.

Tarım ve Hayvancılık sektöründe Türkiye’de önemli bir yere sahip Ödemiş’te Peynircilik Şenliği düzenlendi.  Peynircilik; Ödemiş’in ekonomik kalkınmasının önemli  bir bölümünü oluşturacaktır.

Ödemiş Kongre Merkezinde gerçekleşen Peynircilik Şenliği’ne ;Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürü Ahmet Güldal,İlçe Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Belediye Başkanı A.Mahmut Badem, meclis üyeleri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve üreticiler katıldı. Açılış konuşmasını yapan Ödemiş Belediye Başkanı A.Mahmut Badem markalaşmaya dikkat çekti. Mahmut Badem; “Ödemiş bölgede en çok süt üreten bir ilçe konumunda. İlçemizde faaliyet gösteren firmalarla sütü, süt ürünlerine dönüştürüyoruz. Üreticimizin ürünlerinin daha iyi değerlendirilmesi için markalaşmaya ihtiyacımız var. Peynircilik; Ödemiş’in ekonomik kalkınmasının önemli bir bölümünü oluşturacaktır” dedi.

İlçe Kaymakamı Celil Ateşoğlu ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk yaptıkları konuşmada Ödemiş’teki sütün kalitesi ve Türkiye’deki süt ve peynir tüketiminden söz ederek markalaşma için çalışmaların hızlandırılması gerektiğini vurguladı.

Bu yıl ilki yapılan Ödemiş Peynircilik Şenliğinde akademisyenler ve sektör temsilcilerinin katılımıyla üç panel ve üç sunum gerçekleşti.

Peynircilik Şenliğinin ilk paneli “     Peynirde Markalaşma ve İhracaat” konulu panel oldu. Haykoop Genel Başkanı Ahmet Ertürk’ün moderatörlüğünü yaptığı panelde; Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar, Gölcük Süt Genel Müdürü İsmail Dadal, Gürsüt Genel Koordinatörü Murat Kocalar, Akdeniz Üniversitesi İİBF öğretim üyesi Prof.Dr. Orhan Özçatalbaş,  Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (Yücita)Yürütme Kurulu Başkanı Prof.Dr. Yavuz Tekelioğlu konuşmacı olarak katıldı.

İkinci panel, “Peynirde Kalite”. Panelin moderatörlüğünü Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Harun Uysal yaptı. Panele konuşmacı olarak; Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitisi Müdürü Prof.Dr. Nevzat Artık, Aybak Natura Analiz Hizmetleri A.Ş’den Dr. Fatih Bakırcı, Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Do.Dr. Nurcan Koca, Kars Koçulu Peynircilikten İlhan Koçulu katıldı.

Peynircilik Şenliği’nin son paneli ise “ Ödemiş’in Peynircilik Vizyonu” konulu paneldi. Meyakoop Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Uğural’ın yönettiği panelde; İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Altıntaş, Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, Ziraat Odası Başkanı ve İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kocaağa, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Turgut Akın, Ödemiş Peynir Üreticileri Birliği Başkanı Fatih Uğuralp, Ödemiş Süt Üreticileri Birliği Başkanı İbrahim Sakınlı konuşma yaptı.

İlk Sunumu Antre Gourmet Genel Müdürü Pınar Sözer yaptı. Pınar Sözer; Berrin Bal ve Neşe Biber'in kaleme aldığı Peynir Aşkına kitabı hakkında sunum gerçekleştirdi.

İkinci sunum Kafkas Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Yavuz Öztürkler tarafından Doğudan Batıya Peynircilik konusunda oldu. Şenliğin son sunumunu da Ödemişli Prof Dr. Cemal Taluğ gerçekleştirdi. Target Yönetim Kurulu Başkanı olan Cemal Taluğ, Gıda ve Tarım Etiği Nedir konusunda bilgiler verdi.

Gün boyu devam eden etkinlikte, akademisyenler ve sektör temsilcileri peynir hakkında önemli bilgiler paylaştı. Ödemişli peynir üreticilerinin açmış oldukları stantta yörede üretilen peynir çeşitlerinin tadımı yapıldı.

Ödemiş'te Yunan işgaline karşı ilk halk direnişinin gösterildiği İlkkurşunun 98. yılı kutlanacak. Her yıl Mayıs ayının son Pazar günü Ödemiş Belediyesi tarafından organize edilen tören Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle 21 Mayıs Pazar günü kutlanacak.

15 Mayıs 1919'da İzmir'in işgal edilmesinin ardından Ege Bölgesi'nin iç kesimlerine yönelen Yunan ordusuna karşı, Ödemiş yakınlarındaki Hacı İlyas Köyü'nde sivil halktan ve askerlerden oluşan "Yiğit Ordusu" tarafından 31 Mayıs'ı 1 Haziran'a bağlayan gecede direniş göstermiştir. Bu bağlamda her yıl Mayıs ayının son Pazar günü İlkkurşun anıtında tören düzenlenmektedir. Ödemiş Belediyesi tarafından organize edilen tören 21 Mayıs Pazar günü saat 10:00'da başlayacak. Törende; çelenk sunma, saygı duruşu ve istiklal marşımızın söylenmesinin  ardından Ödemiş Belediye Başkanı A.Mahmut Badem tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yer alıyor. Program kapsamında şiir okunması, Halk Eğitimi Merkezi Müdrülüğü'nün zeybek ekibi ile mehteran takımı ve Efeler Derneğinin gösterilerine yer verilecek. 

Programa katılan vatandaşlar, İlkkurşun  Anıtının bulunduğu tepede piknik yapma ve  aynı zamanda İlkkurşun Mahallesi girişinde açılacak sergilerde alışveriş yapma fırsatı yakalayacaklar.

 

Ödemiş Belediye Başkanlığı


Adres: Cumhuriyet Mh. Atatürk Cd.

No:14 Ödemiş / İZMİR


Telefon : (0 232) 544 90 97

Faks      : (0 232) 545 12 69

Site İçi Arama