Haberler

Ödemiş Belediyesi tarafından Ödemiş Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü'nün desteğiyle yeni dönemde düzenlenecek kurslar için kayıtlar Ödemiş Belediyesi Hizmet Binası Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü'nde yapılıyor.

Son Başvuru Tarihi 14 Ocak 2022

Bilgi için: 05338961330


AFRİKAN SEPET KURSU
KURS GÜNLERİ: ÇARŞAMBA 10:00-13:00 / PERŞEMBE 10:00-13:00
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

AHŞAP BOYAMA KURSU
KURS GÜNLERİ: PERŞEMBE 10:00-16:30
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

AHŞAP YAKMA KURSU
KURS GÜNLERİ: PERŞEMBE 13:00-16:30
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

BAKIR TEL VE BONCUK TAKI KURSU
KURS GÜNLERİ: PAZARTESİ 10:00-13:00
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

CAM BOYAMA KURSU
KURS GÜNLERİ: PERŞEMBE 19:00-22:00
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ


ÇİNİ İŞLEME-PORSELEN DEKOR KURSU
KURS GÜNLERİ: PERŞEMBE 10:00-16:30 / CUMA 10:00-16:30
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

EBRU KURSU
KURS GÜNLERİ: SALI 19:00-22:00 / PERŞEMBE 19:00-22:00
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

GELENEKSEL EL SANATLARI KURSU
KURS GÜNLERİ: HAFTA İÇİ HER GÜN 09:00-15:00
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

KUR’AN-I KERİM KURSU
KURS GÜNLERİ: PAZARTESİ-SALI-ÇARŞAMBA-CUMA 10:00-16:00
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

MAKROME ÖRGÜ KURSU
KURS GÜNLERİ: ÇARŞAMBA 13:30-16:30 / PERŞEMBE 13:30-16:30
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

MAKROME TAKI KURSU
KURS GÜNLERİ: PAZARTESİ 13:30-16:30
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

SAĞLIKLI BESLENME KURSU
KURS GÜNLERİ: HAFTA İÇİ HER GÜN 09:00-16:00
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

SEPET ÖRÜCÜLÜĞÜ KURSU
KURS GÜNLERİ: PAZARTESİ 13:00-16:30
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

SERAMİK UYGULAMA KURSU
KURS GÜNLERİ: SALI 10:00-16:30 / ÇARŞAMBA 10:00-16:30
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

STEP-AEROBİK
KURS GÜNLERİ: HAFTA İÇİ HERGÜN 09:00-15:00
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

SU KABAĞI İŞLEMECİLİĞİ KURSU
KURS GÜNLERİ: PERŞEMBE 10:00-12:30
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

YÜZME KURSU
KURS GÜNLERİ: SALI 10:00-19:00 / PERŞEMBE 10:00-19:00
KURS YERİ: KADIN YAŞAM MERKEZİ

 

 

Okullarda “Sıfır Atık” bilgilendirmeleri sürüyor

Ödemiş Belediyesi, Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Biosun Ödemiş firması işbirliğiyle geri dönüştürülebilir atıkların kaynağında ayrıştırılması, ayrı toplanması ve geri dönüştürülmesi için bilgilendirme çalışmalarına okullardan başlandı.

İlkokullarda devam eden “Sıfır Atık” eğitimlerinde atığın çöp, hangi atığın geri dönüştürülebilir olduğu konusu başta olmak üzere ambalaj atıkları için kent merkezine konulan mavi renkteki konteynırların kullanım amacı, atıkların ayrı ayrı biriktirilmesi ve atık pil toplama kutuları gibi konularda Ödemiş Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Biosun Ödemiş firması ilgilileri tarafından minik öğrencilere bilgiler veriliyor. Sunum eşliğinde hem eğlendiren hem de öğreten eğitim çalışmalarıyla Ödemişli çocuklara çevre bilinci aşılanıyor. Avrupa’nın en büyük entegre katı atık yönetim tesisi olma özelliğini taşıyan Biosun Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi’nin toprağın, suyun ve havanın korunması açısından önemi anlatılıyor. "Sıfır Atık" projesi çerçevesinde çevre bilincinin erken yaşta kazandırılması ve bu yöndeki farkındalığın hem öğrenciler hem de aileler arasında yükseltilmesinin hedeflendiği bilgilendirme çalışmaları Ödemiş’teki okullarda eğitim-öğretim yılı boyunca devam edecek.

“Sıfır Atık” konusunda okullarda başlayan eğitim çalışmalarının kent genelinde yaygınlaşacağını belirten Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Geleceğimizi şekillendirecek çocuklarımızın çevre bilinciyle kentini tanıyarak gelişip büyümesi çok önemli. Erken yaşlarda kazandırılacak doğru alışkanlıklarla daha temiz, daha düzenli bir kentte yaşamak, atıklarımızı bir kaynak olarak değerlendirip yeniden ekonomiye kazandırmak öncelikli hedefimiz. İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte kentimize kazandırdığımız Biosun Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi’nin faaliyete geçmesi sonrası havzamız için yeni bir dönem başladı. Katı atıklardan 116 bin haneye elektrik, tarım için günde 100 ton gübre üretme kapasitesine sahip bu tesis adeta bir teknoloji üssü durumunda. Böylesine dev bir yatırımın hedefine ulaşması demek havzamızda yarınlarımıza daha temiz bir doğa bırakmamız anlamına geliyor. Kentimizdeki cadde ve sokaklara ambalaj atıkları için yerleştirdiğimiz mavi renkteki konteynırların ardından eğitim çalışmalarına başladık. Aslında bu çalışmalar daha önce başlayacaktı ancak pandemi süreciyle birlikte yüz yüze eğitime ara verilince bir parça gecikme yaşanmış oldu.

 ‘Her atık çöp değildir’ bilinciyle geri dönüştürülebilir atıkların kaynağında ayrıştırılması, ayrı toplanması ve geri dönüştürülmesi için çocuklarımızı ve ailelerimizi bilgilendiriyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile işbirliği içerisinde “Sıfır Atık” eğitimlerimiz verimli ve oldukça eğlenceli geçiyor. Konunun uzmanı arkadaşlarımız çocuklarımızın en güzel şekilde konuyu kavramalarını sağlıyorlar. Okullarımızdan başladığımız bilgilendirme çalışmalarını toplumun tamamına yaygınlaştıracağız. Kentimizdeki muhtarlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla ve talep eden özel işletme ve fabrikalarla da benzer bilgilendirme çalışmalarımız olacak. Gelecek nesillere daha temiz ve yaşanılabilir bir Ödemiş bırakmak hepimizin elinde” diye konuştu.

Patatesin yurdumuzdaki önemli üretim merkezlerinden olan Ödemiş, Ödemiş Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortak organizasyonuyla ilk kez Patates Festivali’ne ev sahipliği yaptı. Coğrafi işaretli Ödemiş Patatesi’nden yapılan yemekler için yarışma düzenlendi. Başkan Mehmet Eriş, Ödemiş’in ürünlerini vitrine çıkarmaya devam edeceklerini vurguladı.

İlk kez düzenlenen Ödemiş Patates Festivali oldukça renkli geçti. Eski otogarda gerçekleşen festivale Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve eşi Selma Eriş, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı ve eşi Lütfiye Karakayalı, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar ve eşi Filiz Yılmazlar, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz ve eşi Seçil Gürbüz, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Şevket Meriç, CHP Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Halis, belediye meclisi üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. TV reklamlarındaki “Yiyin gari” repliği ve samimiyetiyle kalplerde yer edinen Birgili Ayşe Elmacı da festival heyecanına ortak oldu. Ödemiş Belediye Bandosu güçlü repertuarıyla festival öncesi müzik ziyafeti çekti.

BAŞKAN ERİŞ: “HEDEFİMİZ ÜRETİCİNİN DOĞDUĞU YERDE DOYMASI”

Ödemiş’in yılda üç patates hasadıyla “Kompirin Başkenti” olduğunu kaydeden Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş’in ovası ve yaylalarıyla bereket saçtığını belirterek, sosyal belediyeciliğe ekonomi belediyeciliğini de ekleyerek üreticinin bin bir emekle ürettiği ürünün tanıtımı, değerinin korunması ve doğrudan alıcıyla buluşması için çalıştıklarını belirtti.

Üretim yolu çalışmasında rekor kırdıklarını kaydeden Eriş, “‘Başka bir tarım mümkün’ diyen Tunç Soyer Başkanımızın Ödemiş’te açıkladığı ‘İzmir Tarımı’ vizyonuyla ilerlerken en büyük hedefimiz üreticinin doğduğu yerde doyabilmesidir. Kilometrelerce üretici yolu çalışması yapmamızın da, belediye arazileriyle üreticimizi topraklandırmamızın da, dağları kayaları aşan yeni ticaret ve bağlantı yolları açmamızın, toptan pazarlar kurmamızın da en temel sebebi budur.

Bugün belediye olarak Otamış Halkın Marketi’ni kurduysak ve raflarında bölgemiz başta olmak üzere birçok üretici kooperatifinin ürünü varsa, üretici ile tüketici doğrudan buluşuyorsa bu üretime ve üreticiye verdiğimiz desteğin ve değerin yansımasıdır.” dedi.

Eriş, 2002’den beri coğrafi işaretli ürün olan Ödemiş Patatesi’nde ilkini düzenledikleri festivalin geleneksel hale gelmesini dilediklerini belirtti.

AYŞE TEYZE BİR KEZ DAHA “YİYİN GARİ” DEDİ!

Ödemiş Belediyesi halk oyunları eğitmenleri Ceren Kasapoğlu ve Ergin Bayar’ın zeybek gösterisi sonrası sahne Birgili Ayşe Elmacı’nın oldu. Patates cipsi reklamlarındaki “Yiyin gari” repliğiyle Ödemiş patatesinin tanıtımına büyük katkı sunan Elmacı bu kez, Ödemiş Patates Festivali için “Yiyin gari” dedi ve büyük alkış aldı. Elmacı, Ödemiş patatesini dünyaya tanıtmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Genç yetenekler Esra Aydın ve arkadaşları güzel parçalarla bir dinleti sunarken eski otogar alanı içerisinde açılan yemek ve üretici stantları gezildi.

PATATES YEMEKLERİ YARIŞMASI DÜZENLENDİ

Ödemiş Belediyesi Sosyal Tesisleri’nin tecrübeli şefleriyle Ödemiş Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı bölümünde eğitim gören geleceğin şeflerinin hazırladıkları birbirinden güzel patates lezzetleri konuklara ikram edildi. Selçuk’tan festivale katılan aşçılar, şekillendirdikleri meyvelerle festivale renk kattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği orkestrası ile birlikte sahne alan Öznur Korkmaz, türkü şöleni sundu.

Festival kapsamında düzenlenen Patates Yemekleri Yarışması büyük heyecana sahne oldu. Sema Bilgi, Tülin Bozoğlu, Sevda Yıldız, Emre Seber, Tolga Tekin ve Nasuf Gündoğan’dan oluşan jüri patates yemekleriyle yapılan sunumun ardından puanlama yaptı. Yarışmanın birincisi Mücella Soyaslan oldu. Şeyma Çeşme ikinci, Pervin Zengin de üçüncü oldu. Dereceye giren yarışmacılara Otamış Halkın Marketi’nden çeşitli armağanlar verildi.

 

 

Ödemiş’in 99 mahallesinde mahalle için yolları iyileştirip, sağlıklı ve modern bir görünüm kazandırmak üzere çalışmalarına aralıksız devam eden Ödemiş Belediyesi, 2021 yılında 120 bin metrekarelik kilit parke taş çalışması gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla birlikte Ödemiş’te 255 bin metrekarelik alan kilit parke taş ile kaplanmış oldu.

Ödemiş’te birçok cadde ve sokakta farklı kurumların altyapı çalışmaları nedeniyle kazı çalışmaları sürüyor. Ödemiş Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi de altyapı çalışmalarının sürdüğü bölgeler dışında kentte yenilenmeye ihtiyaç duyan cadde ve sokaklarda kilit parke taş çalışmaları gerçekleştiriyor.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE GÜÇ BİRLİĞİ

Ödemişlilerin daha modern ve düzenli bir kentte yaşamaları için devam eden çalışmalar kapsamında Ödemiş Belediyesi tarafından 2021 yılında yapılan kilit parke taş kaplaması 120 bin metrekareye ulaştı. Kent merkezinin yanı sıra Bozdağlar’dan Aydın Dağları’na dek kırsal mahallelerde toz ve çamur sorununu ortadan kaldırıp hayatı kolaylaştırmak üzere yapılan çalışmalara İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 bin metrekarelik kilit parke taş desteği sağlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi de 2021 yılında Ödemiş kent merkezi ve kırsal mahallelerinde 135 bin metrekarelik kilit parke taş çalışması yaptı. Ödemiş Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin güç birliği ile Ödemiş’te cadde, sokak, kaldırım ve parklardaki toplam 255 bin metrekarelik alan kilit parke taş ile kaplanmış oldu.

BAŞKAN ERİŞ: “ALTYAPI ÇALIŞMALARINA GÖRE PLANLAMA YAPIYORUZ”

Çalışmaların 2022 yılında da devam edeceğini kaydeden Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Kentimizde şu anda farklı kurumların altyapı çalışmaları var. O noktalarda onarımları yüklenici firmalar yapıyor. Biz de süreci yakından takip ediyoruz. Yaya ve taşıt trafiği açısından yoğun bazı cadde ve sokaklarda bizzat belediye ekiplerimizce onarımlar yapılıyor. Kentimizde değerini gelecekte daha iyi anlayacağımız altyapı yatırımları sürüyor. Biz de bu altyapı çalışmalarını göz önünde bulundurup kaynaklarımızı en doğru şekilde değerlendirmek adına, ‘yap-boz’ durumunun yaşanmaması için planlamamızı yaptık.

Altyapı çalışmalarının olduğu bölgeler dışındaki ihtiyaç duyulan cadde ve sokaklarımız ile kırsal mahallelerimizde yazın toz, kışın çamur sorununu bitirmek adına kilit parke taş kaplama seferberliğimizi 2021 yılında da sürdürdük. 99 mahallemizdeki çalışmalarda önceliğimiz sağlık yönüyle sıkıntı yaşayan vatandaşımız varsa hastaneye ulaşımı, çocuklarımızın okullarına kolay ve güvenli yoldan ulaşmaları oldu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’in de destekleriyle önemli miktarda bir alanı kilit parke taş ile kapladık. Giderek zorlaşan ekonomik koşullarda kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirdiğimize inanıyorum. Şu anda Sanayi Sitemizde ve Zafer Mahallemizde ihtiyaç duyulan sokaklarda Büyükşehir Belediyemizle işbirliği içinde geniş çaplı kilit parke taş çalışmalarımız var. Hava koşullarının izin verdiği ölçüde bu çalışmaları mümkün olan en kısa zamanda tamamlamak istiyoruz. Altyapı çalışmalarının tamamlandığı bölgelerle ilgili yine İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte planlamamız elbette olacaktır. Hemşehrilerimize bu anlamdaki hoşgörüleri ve özverileri için teşekkür ediyorum. 2022 yılında da yine ihtiyaçlara uygun doğru planlama ile evimiz Ödemiş’in 99 mahallesinde sahada olacağız” dedi.

 

 

 

Ödemiş Belediyesi, kentteki park, cadde ve sokaklarda budanan ağaç dallarını ve olumsuz hava şartları nedeniyle devrilen ağaçları yakacak odun haline getirerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

Ödemiş Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, cadde, sokak ve parklardaki ağaçların daha düzenli ve kuvvetli büyümeleri için budama çalışmaları gerçekleştiriyor. Devrilme tehlikesi arz eden ağaçlar konusunda da ilgili kurumlardan olur alınarak çalışma yapılırken bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkan ağaç dalları Ödemiş Belediyesi Destek Hizmet Birimleri Şantiyesindeki marangoz atölyesinde yakacak odun haline getirilip çuvallara konuluyor. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ekipleri de karakışın kendisini iyiden iyiye hissettirdiği bugünlerde yakacak odunları ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırıyor.

 BAŞKAN ERİŞ: “DAYANIŞMAYA HER ZAMANKİNDEN ÇOK İHTİYAÇ VAR”

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş Dayanışması ile bu zor günleri aşacaklarını belirterek, “Ülkece içinde bulunduğumuz zorlu ekonomik koşullarda dayanışmaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Kış mevsiminin etkisini gösterdiği şu günlerde odun ve kömür ile ısınan ihtiyaç sahibi hemşehrilerimizin yükünü bir parça da olsa hafifletmek istedik. Parklarımızda, sokak ve caddelerimizde Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimizin yoğun bir çalışması var. Ağaçların daha kuvvetli ve düzenli gelişimi için gerekli budama çalışmalarını yapıyorlar. Ayrıca ne yazık ki mevsimsel etkilerle devrilen ağaçlarımız oluyor. Tüm bu çalışmalardan ortaya çıkan ağaç dallarını ihtiyaç sahibi hemşehrilerimize ulaştırmak üzere kendi atölyemizde odun haline getiriyoruz.

Yakacak odun ortaya çıktıkça Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz de ihtiyaç sahibi hemşehrilerimize ulaştırıyor. Karakışta Ödemişimizde kimse kendini güçsüz ve yalnız hissetmesin diye imkanlarımız dahilinde çalışıyoruz.

 “SİZİN İÇİN FAZLA OLAN BAŞKA BİRİNİN İHTİYACI OLABİLİR” 

Ayrıca yardımsever Ödemişlilerle ihtiyaç sahiplerimiz arasında köprü olan Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Gönüllü Yaşam Sevinci Birimi de hemşehrilerimizin katkılarını bekliyor. Hayırseverlerimiz kendileri için fazla olanın başkaları için ihtiyaç olabileceğini unutmadan ihtiyaç fazlası her türlü ev eşyası ve giyim ürünlerini Gönüllü Yaşam Sevinci birimimize bağışlayabilirler. 0 232 544 20 30 numaralı telefondan ilgili çalışma arkadaşlarımıza ulaşabilirler” diye konuştu.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ödemiş Belediyesi'nin 26 Aralık 2021 Pazar günü ortaklaşa düzenleyecekleri Ödemiş Patates Festivali etkinlikleri kapsamında Patates Yemekleri yarışması düzenlenecek. Yarışma için 13 Aralık 2021 itibariyle başlayan başvuru süreci 24 Aralık Cuma günü son bulacak. Birbirinden güzel patates lezzetleriyle yemek yarışması 26 Aralık 2021 Pazar günü gerçekleştirilecek.

Coğrafi işaretimiz Ödemiş Patatesimiz ile festival heyecanını Eski Otogar'da hep birlikte yaşayacağız.

Yarışma şartnamesi:
https://www.odemis.bel.tr/dosyalar/genel/2021_Yemek_Yarismasi_Sartnamesi.pdf 

Başvuru formu:
https://www.odemis.bel.tr/dosyalar/genel/2021_Yemek_Yarismasi_Basvuru_Formu.pdf 

 

Ödemiş Belediyesi’nin üreticiyle tüketiciyi doğrudan buluşturduğu ve üretici kooperatiflerini desteklediği Otamış markasıyla kurulan Halkın Marketi büyük ilgi görüyor. Otamış Halkın Marketi, giderek zorlaşan ekonomik koşullarda kaliteli ve uygun fiyatlı ürünleriyle eski otogarda hizmetlerine devam ediyor.

Üretici kooperatifleriyle işbirliği içerisinde et ve et ürünleri, süt, yoğurt ve peynir, zeytin, zeytinyağı, salça ve reçel gibi ürünlerin Otamış markasıyla halka sunulduğu Halkın Marketi, üretici ve tüketicinin aracısız buluşma noktası olarak her geçen gün daha da fazla ilgi görüyor.

Vatandaşların doğal ve kaliteli ürüne ulaşabilmesi, üreticilerin de ürünlerini doğrudan halka ulaştırabilmesi hedefiyle Ödemiş’in yeni başarı öyküsü olarak kurulan Otamış Halkın Marketi’nin raflarında bütçeye dost, doğal ve kaliteli ürünler alıcılarını bekliyor.

Eski otogar içerisinde yer alan Otamış Halkın Marketi haftanın her günü 09.00-21.00 saatleri arasında Ödemişlilere hizmet veriyor.

 “ÖDEMİŞ İÇİN YENİ BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ”

Ödemiş Belediyesi’nin Otamış markasıyla yeni bir başarı öyküsü yazdığını ifade eden Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş,  “Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olan ilçemizde üretimi teşvik ederek kooperatifçiliğin yaygınlaşması, Ödemiş’te üretilenlerin büyükşehirlere ulaştırılması hedefiyle kurduğumuz Otamış markamız ile hem üreticinin hem de tüketicinin bu zor günlerde yanındayız. Bölge üreticimize destek vererek doğal ve ekonomik ürünleri aracı olmadan tüketiciye sunduğumuz Otamış Halkın Marketi de bu anlamda her geçen gün daha da fazla ilgi görüyor, tercih ediliyor. Birlikte üretmenin ve kazanmanın güzelliğini yaşatan üretici kooperatiflerimizin ürünleri en uygun fiyatlarla tüketiciye ulaşıyor. Üreticinin emeğinin karşılığını alabildiği, aracı olmadığından fiyat dengesizliğinin yaşanmadığı bir ortam için Otamış Halkın Marketi bir denge unsuru konumunda.

Bunun yanında sadece Halkın Marketiyle değil süs bitkileri üretiminde aile tipi küçük işletmeleri de destekleme adına Otamış markasıyla yine fidanlığımızı oluşturuyoruz. Süs bitkilerinin üretim merkezi olan ilçemiz, birbirinden önemli markalarla bu sektörde söz sahibi konumunda. Giderek büyüyen bu sektörde emeğiyle ve alın teriyle var olan aile tipi küçük işletmelerimizin üretimden kopmaması ve teşvik edilmesi adına biz de Otamış markasıyla üretici ile Büyükşehir Belediyelerimiz başta olmak üzere alıcılar arasından köprü olmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda Ovakent yolu üzerinde fidanlığımızı oluşturmaya devam ediyoruz.  Sosyal belediyecilik anlayışımıza ek olarak ekonomi belediyeciliğini de en iyi şekilde sahaya yansıtmak üzere var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

 

Ödemiş Belediyesi, Koronavirüs salgınıyla mücadele çalışmalarıyla birlikte hasta nakil ve evde sağlık hizmetlerine de aralıksız şekilde devam ediyor. Son 2 yılda toplam 2241 kez hasta nakli yapılırken 1310 kez “evde sağlık” hizmeti verildi. Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Biz büyük bir aileyiz’ anlayışının bir parçası olarak zor zamanlarda da hemşehrilerimizin yanındayız” dedi.

“Önce sağlık” anlayışıyla her şartta Ödemişlilerin yanında olan Ödemiş Belediyesi, Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleriyle “Evde sağlık” ve “Hasta Nakil” hizmetlerini sürdürüyor.

Zor zamanlarında Ödemişlileri yalnız bırakmayan Ödemiş Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri, Ödemiş’ten İzmir başta olmak üzere çevre illere hasta nakil hizmeti veriyor.

Ayrıca oturabilir durumdaki ihtiyaç sahibi hastaların refakatçileriyle birlikte ücretsiz yararlandığı ring seferleri de devam ediyor. Hafta içi her gün randevu saatlerine göre hastalar evlerinden alınıp İzmir dönüşü evlerine bırakılıyor.

2027 KEZ HASTA NAKİL SEFERİ DÜZENLENDİ

2020 yılı başından bu yana 1570’i Ödemiş dışı, 657’si Ödemiş içi, 14’ü il dışı olmak üzere 2241 hasta nakil işlemi gerçekleştirildi.

Koronavirüs salgınının yurdumuzda görüldüğü dönemde ara verilen “Evde sağlık” hizmetleri kontrollü normalleşme süreciyle birlikte gerekli tüm tedbirler alınarak yeniden başlatıldı. Kent merkezinde ve kırsal mahallelerde 2020 yılı başından bu yana Ödemiş Belediyesi’nin “Evde sağlık” hizmetleri kapsamında yapılan uygulama sayısı 1310’a ulaştı.  Evde sağlık hizmetlerinden yararlanan kişi sayısı aynı dönemde 236 olarak belirlendi.

Ödemiş Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, bir yandan Koronavirüs salgınıyla mücadele çalışmalarını da dezenfeksiyon işlemleriyle sürdürüyor. Aile sağlığı merkezleri ve sağlık evleri ile okullar ve kentteki genel kullanım alanlarının yanı sıra vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda Covid-19 testi pozitif çıkan vatandaşların yaşadığı binaların ortak kullanım alanlarını da dezenfekte ediliyor.

GEZİCİ SAĞLIK ÜNİTESİ YOLA ÇIKIYOR!

İki hasta nakil aracı, bir pansuman aracı ve bir ring aracıyla hizmet veren Ödemiş Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü yeni bir hizmet aracıyla da kırsal mahallelerde bilgilendirme faaliyetlerine devam edecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Ödemiş Belediyesi’ne armağan edilen bir midibüs “Gezici sağlık ünitesi” olarak hizmet verecek.

Gezici sağlık ünitesi olarak yeniden düzenlenen bu yeni araçta genel sağlık bilgilendirmelerinin yanı sıra ücretsiz psikolojik danışmanlık desteği verilecek. Sağlık yönüyle ihtiyacı bulunan kişilerin tespiti ve ilgili sağlık kurumlarına yönlendirilmeleri sağlanacak. Ayrıca yaşlı ve bakıma ihtiyacı bulunan kişilerin de huzurevi, sosyal hizmetler ve bakımevlerine yönlendirmesi yapılacak.

BAŞKAN ERİŞ: “BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ”

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Biz büyük bir aileyiz anlayışının bir parçası olarak zor zamanlarda da hemşehrilerimizin yanındayız. Pandemi mücadelesinin yanı sıra Sağlık İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz hasta nakil ve evde sağlık hizmetleriyle hemşehrilerimize zor zamanlarında destek veriyor.

‘Önce sağlık’ diyerek hizmetlerimize bir yenisini ekledik. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’in ilçemize hediye ettiği midibüsü ‘Gezici Sağlık Ünitesi’ şeklinde düzenledik. Kırsal mahallelerimizde Gezici Sağlık Ünitemizle hem sağlık bilgilendirmeleri, hem de psikolojik destek anlamında kadınlarımızı ve çocuklarımızı kapsayacak şekilde periyodik çalışmalarımız olacak.

Hayatın her alanında hemşehrilerimizin yanında olan çalışma arkadaşlarımıza kolaylıklar diliyorum” dedi.

 

Ödemiş’te bu meclisler çocukların ve gençlerin sesi olacak

Ödemiş Belediyesi, çocukların ve gençlerin kent yönetiminde karar alma mekanizmalarına katılmaları, temsil yeteneklerinin geliştirilmesi ve demokrasi kültürünün erken yaşlardan itibaren kazandırılması amacıyla Gençlik Meclisi ve Çocuk Meclisi kurdu. Gençlik Meclisi ve Çocuk Meclisi için başvurular Ödemiş Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü’ne yapılacak.

Ödemiş Belediye Meclisi’nin Aralık ayı olağan toplantısında Ödemiş Belediyesi’nde kurulan Gençlik Meclisi’nin kuruluş ve çalışma yönetmeliği oybirliği ile kabul edildi. Ödemiş Belediyesi bünyesinde Çocuk Meclisi kurulması da oybirliği ile kararlaştırıldı.

BAŞVURU SÜRECİ BAŞLADI

Gençlerin ve çocukların kentin geleceğinde söz sahibi olması, kentle ilgili sorunların çözümünde sorun çözme anlayışı içerisinde aktif rol almaları, sürdürülebilir kalkınma anlayışı içerisinde kente yönelik çalışmalar yürütmelerine katkıda bulunulması, bilimsel, teknolojik, sanatsal, sosyal ve kültürel etkinliklerde yer alarak bu alanlarda ilgilerinin artırılması, insan hakları ve çevre konusunda duyarlılıklarını arttırılması, birlikte çalışma alışkanlığının geliştirilmesi hedefiyle kurulan Ödemiş Belediyesi Gençlik Meclisi ve Ödemiş Belediyesi Çocuk Meclisi için başvuru süreci başladı.

15-26 yaş aralığındaki gençlerin ve 8-14 yaş aralığındaki çocukların katılımıyla kurulacak Gençlik Meclisi ve Çocuk Meclisi için başvurular, Ödemiş Belediye Hizmet Binası’ndaki Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü’ne yapılacak. Yazılı başvuru süreci 24 Aralık’ta tamamlanacak. Başvuru süreciyle ilgili 05338961330 numaralı telefondan bilgi alınabilecek.

ÜYE SAYISI, ÖDEMİŞ BELEDİYE MECLİSİ İLE AYNI

Ödemiş Belediyesi Gençlik Meclisi ve Çocuk Meclisi’nde iki yıl boyunca görev yapacak üye sayısı, Ödemiş Belediye Meclisi üye tam sayısı ile aynı olacak. İki mecliste de 32 üye görev alacak.

Ödemiş Belediyesi Gençlik Meclisi, meclis üye tam sayısının %20’sini geçmemek üzere Ödemiş’teki yüksek öğrenim öğrencileri, %50’sini geçmemek üzere Ödemiş’teki ortaöğretim kurumlarının (özel okullar ve mesleki eğitim merkezleri dahil) öğrencileri, %30’unu geçmemek üzere bireysel olarak yazılı başvuru yapan gençlerden Belediye Başkanlığı’nın seçtiği temsilcilerden oluşacak.

Ödemiş Belediyesi Çocuk Meclisi, meclis üye tam sayısının %80’ini geçmemek üzere Ödemiş’teki ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarının (özel okullar dahil) öğrencileri ve %20’sini geçmemek üzere bireysel olarak yazılı başvuru yapan çocuklardan Belediye Başkanlığı’nın seçtiği temsilcilerden oluşacak.

BAŞKAN ERİŞ: “ÇOCUKLARIMIZ VE GENÇLERİMİZ İÇİN YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR”

Gençlik Meclisi ve Çocuk Meclisi için son derece heyecanlı olduklarını vurgulayan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Kentimizi birlikte yönetme ve ortak akılla ilerleme hedefimizin önemli bir parçası da geleceğimiz olan çocuklarımızın ve gençlerimizin de yönetim süreçlerinde söz sahibi olmasıdır.

Ödemişli çocuklarımızın ve gençlerimizin Büyük Önderimiz Atatürk’ten bizlere miras olan akıl ve bilimin ışında geleceğe hazırlanması, sanat ve sporla iç içe olması ve her türlü kötü alışkanlıktan korunmasının yanı sıra demokrasi kültürünü de erken yaşlardan itibaren içselleştirmelerini hedefliyoruz.

Bu doğrultuda Belediyemiz bünyesinde kurduğumuz Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğümüz ile birlikte çocuklarımız ve gençlerimiz için yeni bir dönemi başlatıyoruz. Geçtiğimiz ay kurulmasını kararlaştırdığımız Gençlik Meclisimiz, kentimiz için alacağımız kararlarda bizlere ışık olacak. Okullardan öğrencilerimiz, kentimizde yükseköğrenim gören konuk gençlerimiz ve bireysel olarak başvuran gençlerimiz ile Ödemiş buluşmaları yaşayacağız.

“GELECEĞİN ÖDEMİŞ’İNİ BİRLİKTE KURACAĞIZ”

Gençliğin enerjisini Ödemiş’in sinerjisi ile buluşturarak gençlerimizin sesine kulak vereceğiz. Kentimizle ilgili hazırlayacağımız projelerde gençlerimizin fikirleri ve bakış açıları da bizlere yol gösterici olacak. Gençlik temalı projelerimizi birlikte tasarlayacağız. Aynı şekilde çocuklarımızın demokrasi bilinciyle ve kentimizi her yönüyle tanıyıp gelişmelerini de önemsiyoruz. Çocuk aklı demeyeceğiz, çocuk haklı diyeceğiz. Yılın dört mevsimi çocuklarımız ve gençlerimiz için aktivitelerle dolu dolu geçecek.

Dayanışmamızın ve paylaşımımızın yanı sıra Ödemiş için aidiyet duygusunu da güçlendirmiş olacağız. Temsil yeteneğini ve özgüvenini geliştiren genç arkadaşlarımız belki de gelecekte kentimizin yöneticileri olacaklar. Aynı şekilde Çocuk Meclisimizle de bu güzel hedeflerin temellerini erken yaşlardan itibaren atmış olacağız. Yani geleceğin Ödemiş’ini birlikte kuracağız.

Başöğretmenimiz Atatürk’ün, ‘Küçük hanımlar, küçük beyler… Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız’ sözü bu demokrasi yolculuğunda yol göstericimiz olacak. Tüm gençlerimizi ve çocuklarımızı meclislerimize bekliyoruz” dedi.

Ödemiş Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, sokakta yaşayan hayvanları korumak ve kontrollü olarak tedavilerini gerçekleştirmek yoğun mesaisini sürdürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de destekleriyle Ödemiş Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yılın ilk 11 ayında 2 bin 777 adet operasyon gerçekleştirildi.

Dört ilçeye hizmet veriyor

Ödemiş Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, kentteki kedi ve köpeklerin kısırlaştırma, aşılama ve gerekli tıbbi müdahaleleri için çalışmalarını yüksek bir tempoyla sürdürüyor. Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde Ödemiş Belediyesi bünyesindeki iki veteriner hekimin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından görevlendirilen iki veteriner hekim de görev alıyor. Can dostlarımız için imza atılan örnek işbirliğiyle Ödemiş’in 99 mahallesinin yanı sıra Kiraz, Beydağ ve Bayındır’dan kısırlaştırma, aşılama ve tedavi amacıyla getirilen sevimli dostların operasyonları da yapılıyor.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile Ödemiş Belediyesi’nin yükümlülükleri arasında yer alan sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması, kısırlaştırılması, aşılanması, gerekli tıbbi bakımlarının yapılması, işaretlenmesi ve sahiplendirilenlerin kayıt altına alınması işlemleri yer alıyor. Ayrıca aynı kanun ile sokak hayvanlarının alındığı ortama geri bırakılması zorunluluğu bulunuyor.

Rekora koşuyor!

Yeniceköy Mahallesi Alanlar Mevkii’ndeki 6 bin metrekarelik bakımevinde 2010 yılında hizmetlerine başlayan Ödemiş Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, 2015 yılında 401, 2018 yılında 460, 2019 yılında 332, 2020 yılında 1247 operasyonun ardından 2021 yılında rekora koşuyor. Yılın ilk 11 ayında 2 bin 777 operasyonun yapıldığı Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bu operasyonların 1478’i Ödemiş’in mahallelerinden ekiplerce alınan köpek ve kedilere uygulandı.

Giderek yükselen grafiğiyle İzmir’de örnek gösterilen ve geçmişte ödüllere de layık görülen Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki yoğun çalışmaların yanı sıra zaman zaman ekipler şehir içine gelen yaban hayvanlarının yeniden yaşam ortamlarına bırakılması için Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliğiyle de ortak operasyonlar gerçekleştiriyor.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Bizim sevimli dostlarımıza olan sevgimiz ve ilgimiz sadece istatistiklerden, rakamlardan ibaret değil. Alanında uzman olan personellerimiz darda olan her canlının yardımına koşuyor. Vatandaşlarımızdan gelen çağrılara en kısa sürede müdahale edilirken tüm iş ve işlemler 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun ilgili maddelerine uygun şekilde yapılıyor. Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması, kısırlaştırılması, aşılanması, gerekli tıbbi bakımlarının yapılması, işaretlenmesi gibi işlemler sonrası kanun gereği hayvanlar alındıkları noktaya bırakılıyor.

Biz, her ne kadar doğamızın eşsiz parçası olan hayvanlarımızın daha iyi koşullarda, sağlıkla yaşamaları için gerekli şartları tahsis etmeye çalışıyor olsak da bu alandaki toplumsal bilincin sağlam temeller üzerinde gelişmesi önemli. Çocuklarımıza erken yaşlardan itibaren hayvan sevgisinin aşılanması için her yaştan öğrencilerimizi barınağımızda ağırlamak bizim için de mutluluk oluyor.

Kurulduğu günden bu yana 7 bin 406 operasyonun yapıldığı hayvan barınağımızla, zaman mefhumu göz etmeksizin 99 mahallenin tamamında çağrılara koşan, zor durumdaki hayvanlarımıza şifa vermeyen çalışan ekiplerimizle özverili şekilde bu alandaki faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Sahada sevgisi, emeği ve enerjisiyle var olan ekiplerimize kolaylıklar diliyorum.

“Sahiplenelim, sahiplendirelim”

Bizlere emanet olan canlarımıza sahip çıkmayı bir görev olarak bilirken tüm hemşehrilerimizin de aynı sevgiyle can dostlarımızın yanında olacağına, bu alandaki özverili çalışmalarımıza destek vereceklerine yürekten inanıyorum. Kentimizin sokaklarında yaşayan, barınağımızda konuk ettiğimiz can dostlarımızı sıcak bir yuvaya kavuşturmak üzere sahiplenme ve sahiplendirme çağrımızı da yineliyorum. Yaklaşan kara kış günlerinde de sevimli dostlarımız için bir kap su ve bir kap mamayı eksik etmeyelim” dedi.

Ödemiş Belediye Başkanlığı


Adres: Cumhuriyet Mh. Atatürk Cd.

No:14 Ödemiş / İZMİR


Telefon : (0 232) 544 90 97

Faks      : (0 232) 545 12 69

Site İçi Arama