Haberler

“ELİNİ UZAT, UZAKTA KALMASINLAR”

Ödemiş’te sıfır veya kullanılmış bilgisayar ve tablet bağışlarının uzaktan eğitim sürecinde ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacağı “Elini uzat, uzakta kalmasınlar!” kampanyasına destek veren Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, vatandaşlara çağrıda bulundu.

İhtiyaç sahibi öğrencilerin uzaktan eğitimden yararlanabilmeleri için Ödemiş Belediyesi, Ödemiş Kent Konseyi ve Ödemiş Kent Konseyi Gençlik Meclisi işbirliğiyle "Elini uzat, uzakta kalmasınlar" sloganıyla düzenlenen dayanışma kampanyası sürüyor.

Bilgisayar ve tablet bağışları ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacak

Kampanya çerçevesinde ihtiyaç sahibi öğrenciler için bilgisayar desteğinde bulunan Ödemiş’in eğitimci Belediye Başkanı Mehmet Eriş,  “Pandemi süreci nedeniyle yurdumuzda uzaktan eğitime geçişin hazırlıkları yapılıyor. Ne yazık ki, ailelerin mevcut koşullarda bu altyapıya hazır olmadığını biliyor ve görüyoruz. Evinde internet yok ya da masa üstü, diz üstü bilgisayar yok, tablet yok. Böyle bir durumda eğitimin çok zor olacağını bir eğitimci olarak görüyorum. Ama bunu önleme adına da Ödemiş’te bir kampanya başlattık. Masa üstü, diz üstü bilgisayar ya da tablet bağışlanması yönünde bir kampanya. Çocuklarımız eğitimden uzak kalmasın diye ‘Elini uzat’ diyoruz. Belediyemizin öncülüğünde Kent Konseyimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın işbirliğiyle başlattığımız kampanyaya hemşehrilerimizin de destek vereceğine inanıyorum.

“Bir eğitimci olarak bu kampanyayı önemsiyorum”

Bir eğitimci olarak bu kampanyayı çok önemsiyorum ve sürekli gündemde tutulması için de çaba sarf edeceğiz. Bizimle birlikte eğitime destek vermek isteyen tüm hemşehrilerimizi, İstanbul, Ankara, İzmir Ödemiş hemşehri derneklerimizi bizimle işbirliği ve gönül birliği yapmaya davet ediyoruz. Kullanmadıkları ya da değiştirmeyi düşündükleri diz üstü, masa üstü bilgisayarlar ya da tabletleri hangisi olursa olsun bize ulaştırdıklarında ihtiyaç sahibi çocuklarımıza ulaştıracağız. Eğitimlerini sürdürebilmeleri adına hemşehrilerimizin birer hediyesi olarak çocuklarımıza bu bilgisayarları sunmayı bir görev bileceğiz. Hemşehrilerimiz bu kampanyamıza ne kadar destek verirse, gönülden destek verirse o kadar başarılı olacaktır. Bu da çocuklarımızın başarısına yansıyacaktır. Elbette ki şunu istiyoruz: Bir an önce pandemiden kurtulalım, çocuklarımız sınıflarında sıralarında bu dersleri işleyebilsinler. Gerçek eğitim yüz yüze eğitimdir, ama bu olağanüstü koşullar geçene kadar da çocuklarımızın ve ailelerimizin yanında olabilmek adına elimizden geleni yapacağız” dedi.

Sıfır veya kullanılmış bilgisayarların ve tabletlerin ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırılacağı "Uzaktan eğitim" dayanışmasıyla ilgili Ödemiş Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü'nden (0232 544 20 30) ve Ödemiş Kent Konseyi'nden (0232 545 41 85) bilgi alınabilir.

Ödemiş Belediyesi, tarımsal üretimin sürekliliği için üretim yolları ve sulama hatları gibi çalışmalarının yanı sıra kendi arazilerinde ata tohumlarına sahip çıkıyor. Tohumların çoğaltılmasının hedeflendiği çalışmada verimli topraklardan elde edilen mahsul belediye sosyal tesislerinde değerlendiriliyor. Belediye Başkanı Mehmet Eriş, ata tohumlarıyla üretilen mis kokulu ürünlerin hasadına katıldı, ata tohumlarını geleceğe taşımak istediklerini vurguladı.

Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olan Ödemiş’te Ödemiş Belediyesi’nin üreticiye destek olmak ve verimli topraklara sahip çıkmak üzere çalışmaları devam ediyor. Pazarlara daha kolay ulaşım için yeni yollar açılması, üretim yollarının iyileştirilmesi, yeni sondaj kuyuları ve sulama hatlarıyla sulama suyu ihtiyacının karşılanması için çalışmalarını sürdüren Ödemiş Belediyesi, ilk örneğini Mendegüme Bölgesi’ndeki 6 mahallenin katılımıyla Demirdere’de oluşturduğu “Toptan Erik ve Kiraz Pazarı” gibi projelerle de üreticinin emeğinin korunmasını hedefliyor.

Karadoğan’daki belediye arazisinde tohumlar çoğaltılacak

Tarımsal üretimin sürdürülebilirliği içerisinde ata tohumlarına sahip çıkma hamlesi de başlatan Ödemiş Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü, Karadoğan Mahallesi’nde mülkiyeti belediyeye ait olan 6 bin metrekarelik tarım arazisinde sebze bahçesi oluşturdu. İlk ürünün ardından ikinci ürünün hasadına da başlanan bahçede ata tohumlarıyla domates, biber, patlıcan, börülce, kavun, karpuz ve kabak çeşitleri yetiştirildi. Ata tohumlarının çoğaltılarak yaygınlaştırılmasının amaçlandığı projede elde edilen mis kokulu ürünler belediyenin sosyal tesislerinde değerlendiriliyor.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, ata tohumlarıyla oluşturulan bahçedeki ikinci ürün hasadına belediye başkan yardımcıları ile birlikte katılarak çalışmada emeği olanları tebrik etti.

Başkan Eriş: “Bu çalışmayı geleceğe borcumuz olarak görüyoruz”

Başkan Eriş, “Ödemiş Belediyesi Tarımsal Hizmet Müdürlüğümüz ata tohumlarını yaşatma, alternatif ürünlerde önde olma adına başarılı bir çalışmaya imza attı. Bize hediye edilen ata mirası tohumlarımızla belediyemize ait tarım arazisinde üretime başladı. Şimdi de bu tohumları geleceğe taşıma adına, bu yıl tohumluk alarak gelecek yıllarda daha da büyük alanlarda ekim yapmayı hedefliyoruz. Emeği olan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu çalışmayı geleceğe bir borcumuz olarak görüyoruz. Tıpkı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’in öncülüğünde yeniden topraklarımızla buluşan ata mirası karakılçık buğdayımız gibi.

Hibrit tohumlar yerine bu geleneksel tohumlarımızı yaşatmak, geleceğe aktarmak istiyoruz. Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nde görevli tüm arkadaşlarımıza da emekleri ve katkıları için teşekkür ediyoruz” dedi.

Ödemiş’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü etkinlikleri Kurtuluş Savaşı günlerini anlatan bir panelle son buldu. “İşgalden Milli Egemenliğe" başlıklı sunumuyla kurtuluş mücadelesinin kahramanlarını anlatan Tarihçi-yazar Ahmet Gürel, “Unutmayalım, değerlerimize sahip çıkalım” dedi.

Ödemiş’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Türk Milleti’nin Kurtuluş Mücadelesi panel ile ele alındı. Ödemiş Belediyesi Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen paneli Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve eşi Selma Eriş ile Ödemişliler ilgiyle izledi.

Eğitimci-yazar Selim Şahan’ın moderatörlüğündeki panelde Tarihçi-yazar Ahmet Gürel, idam fermanıyla Anadolu’yu adım adım dolaşıp Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’ni başlatan Büyük Önder Atatürk, İzmir’in işgali sırasında Hasan Tahsin’in eşsiz kahramanlığı, Ödemiş’te Hacı İlyası Tepelerinde sergilenen örgütlü halk direnişiyle Kuvayı Milliye’nin doğuşu gibi birçok konuda önemli anekdotlar paylaştı.

İzmir’in işgali sırasında sıktığı ilk kurşun ile tarihe geçen Gazeteci Hasan Tahsin’in mezarının İzmir’de olmadığını hatırlatan Ahmet Gürel, “Hasan Tahsin olarak tanıdığımız Hukuk-u Beşer gazetesi yazarı Osman Nevres’in cansız bedeninin parçalanarak saksı içerisinde İstanbul’a götürüldüğü rivayet ediliyor. İşgalcilerin ‘Zito Venizelos’ diye bağırmasını istediği halde bağırmayıp direnen Albay Süleyman Fethi Bey, 22 yerinden süngüyle yaralanıyor. Daha sonra şehit oluyor. İzmir’in işgalinin ilk gününde İzmir ve çevresinde 5 bin Türk şehit ediliyor. O günleri unutmamak lazım” dedi.

“İlkkurşun direnişi Kuvayı Milliye’nin başlangıcıdır”

Ege’nin iç kesimlerine doğru ilerleyen işgalci Yunan ordusuna karşı Ödemiş’in Hacı İlyas Tepelerinde sergilenen “İlkkurşun Direnişi”nin Kuvayı Milliye’nin başlangıcı olduğunu söyleyen Gürel, “İlkkurşun direnişi Ali Orhan İlkkurşun komutasında gönüllü köylülerin, efelerin ve yedek subayların birlikteliğidir. Bu yönüyle örgütlü ilk halk direnişidir. Kuvayı Milliye’nin de başlangıcıdır” dedi.

Atatürk’ün Samsun’a yola çıkmadan önce düşman donanmasını gördüğünde söylediği “Geldikleri gibi giderler” sözünün eşsiz bir öngörü ve milletine olan inanç ve güvenin yansıması olduğunu belirten Gürel, “Savaş meydanlarında defalarca Emperyalist devletleri yenen Atatürk, ‘Dağın arkasını gören’ eşsiz öngörüye sahip bir liderdi. Sağlık sorunlarıyla boğuştuğu bir dönemde, çok kısıtlı kaynaklarla, hakkında çıkartılan idam fermanıyla Anadolu’yu adım adım dolaşıp Ulusal Kurtuluş Mücadelesini başlattı. Ulusal kurtuluş mücadelemiz sayısız fedakarlık ve kahramanlık örneklerini barındırıyor. Yüzlerce kilometreyi at sırtında kat eden Fahrettin Altay’ı İzmir’in kurtuluşu sırasında yaralandığı halde Türk Bayrağı’nı Hükümet Konağı’nda göndere çeken Yüzbaşı Şerafettin’i ve vatanımızı bağımsızlığına kavuşturmak üzere verilen mücadeleyi ve kahramanlıkları unutmayalım değerlerimize sahip çıkalım. Bu mücadele ve kahramanlıkları yok sayıp ‘Kurtuluş Savaşı olmadı’ diyebilenlere diyecek bir şey yok” dedi.

Başkan Eriş: “Unutmayacağız, unutturmayacağız”

Panelde asla unutulmaması gerekenlerin paylaşıldığını kaydeden Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Bugün burada tarihi günler konuşuldu. Masal anlatılmadı, hikaye anlatılmadı. Tarihi bilgi ve belgelere dayalı anılar paylaşıldı. Kimisi bunu yok saydı, ‘Kurtuluş Savaşı hiç olmamıştır’ diyenler, Şehitlikler gösterildiğinde ‘Bunlar sonradan yapılmış’ diyebilecek kadar tarihini yok sayan veya kabul etmeyenler de olabiliyor. Ama asıl gerçek tarihine, toprağına, insanına bağlı gün geldiğinde onlar canlarını veren insanları unutmamak ve unutturmamaktır. Bu etkinliklerin de özü budur. Unutmadık unutturmayacağız. Değerli konuğumuz Ahmet Gürel’i ve bu önemli etkinlikte emeği geçenleri kutluyorum. Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah ve dava arkadaşlarını, vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum” dedi.

Başkan Eriş daha sonra tarihçi-yazar Ahmet Gürel’e ve panelin moderatörlüğünü gerçekleştiren Selim Şahan’a günün anısı olarak plaket takdim etti.

Ödemiş Belediyesi, Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında HES kodu sorgulama sistemine geçiyor. Belediye hizmet binalarına girecek tüm personel ve vatandaşlardan HES (Hayat Eve Sığar) kodu istenecek.

İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun, kamu binalarına girişte tüm vatandaşlardan HES kodu istenmesi yönündeki kararının ardından Ödemiş Belediyesi gerekli hazırlıkları tamamlayıp bu yeni uygulamaya geçti. Ödemiş Belediyesi hizmet binalarına HES kodu ile giriş yapılabilecek.

HES nedir nasıl alınır?

Hayat Eve Sığar (HES) kodu, ulaşım ya da ziyaret gibi durumlarda, vatandaşın COVİD-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını gösteren bir koddur.

HES kodu 3 şekilde alınır:

- Sağlık Bakanlığı’nın mobil HES uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonun tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

- HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023'e SMS olarak atılır.

- HES Kodu, E-Devlet internet sayfası üzerinden alınır.

 

Ödemiş Belediyesi’nin “İyilik ve dayanışma” minibüsü bu kez kırsaldaki Köfündere Mahallesi’ne konuk oldu. Köfündereli çocuklara Türk Bayrağı, okul çantası, kitap ve kırtasiye ürünleri hediye edildi.

Ödemiş Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün mobil yardım aracı kırsal mahallelerdeki çocukları sevindirmeye devam ediyor. Kurban Bayramı öncesi Kemenler ve Orhangazi’de, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Köseler’de, 3 Eylül Ödemiş’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümünde Yeşilköy’deki çocuklara hediyelerini ulaştıran mobil yardım aracı İzmir’in düşman işgalinden kurtuluş gününde Köfündere Mahallesi’ndeki vatandaşlarla ve çocuklarla buluştu.

Kaptan: “Sizler derslerinize en iyi şekilde çalışın”

Ödemiş Belediye Başkan Yardımcısı Özay Kaptan, Köfündereli çocuklara Türk Bayrağı hediye ederek 9 Eylül’ün Türk Milleti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biri olduğunu vurguladı. Köfündereli çocuklardan derslerine çok çalışmaları için söz isteyen Kaptan, “Büyük Önderimiz Atatürk’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe ilerleyen çalışkan bireyler olarak yetişmeniz ve meslek sahibi olmanız bizim için çok önemli. Bugünün çocukları yarın bizim geleceğimizi şekillendirecek. Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Eriş’in selamlarıyla birlikte sizlerin eğitimi için bir parça da olsa destek sunmak için buradayız. İnanıyoruz ki her biriniz bizim için birer umut ışığı olacaksınız. Pandemi şartları nedeniyle bugünlerde evlerinizde derslerinize çalışıyorsunuz. Bu zor günler geçtiğinde okullardaki sıralarınıza da kavuştuğunuzda da biz yanınızda olacağız. Sizler derslerine en iyi şekilde çalışın. Ödemiş Belediyesi pandemi sürecinde tüm Ödemiş ailesinin yanındadır” dedi.

“İyilik ve dayanışma minibüsü” Ödemişlilerin destekleriyle yollarda

Ödemiş Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren mobil araç Ödemişli hayırsever vatandaşların destekleriyle kırsal mahallelerin yolunu tutmaya devam ediyor. “İyilik ve dayanışma” minibüsüne destek olmak isteyen vatandaşların 0 232 544 20 30 telefondan ulaşmaları durumunda, ihtiyaç fazlası olan eşyaları görevliler tarafından evlerinden alınıyor.

 

Aydem Perakende ve Ödemiş Belediyesi arasında avantajlı elektrik protokolü imzalandı. İmzalanan protokolle Belediye’ye ait tüketim noktaları, 1 yıl boyunca avantajlı elektrik hizmeti alacak.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Aydem Perakende Kamu İhale Satış Müdürü Fazıl Coşkun ve Satış Yöneticisi Nevzat Sipahioğlu’nu makamında konuk etti.

Eriş ve Aydem Perakende yöneticileri, imzalanan protokolün iki kurum için de hayırlı olmasını diledi.

Ödemiş’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında UNESCO Dünya Mirası Keçe Sergisi ve “Ezgilerle Kuvayı Milliye ve Kurtuluş Savaşı” şiir gecesi ve müzik dinletisi düzenlendi.

Giderek artan Koronavirüs vakalarına karşı tedbir olarak Ödemiş Milli Fuarı ve konser gibi aktivitelerin yer almadığı Ödemiş’in düşman işgalinden kurtuluş yıl dönümü kültür ve sanat etkinlikleri Ödemiş Belediyesi Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’nde (ÖYKAM) keçe ustası Emine Keskin’in “UNESCO Dünya Mirası Keçe Sergisi” ile başladı.

“UNESCO Dünya Mirası Keçe Sergisi” 13 Eylül’e kadar ziyarete açık

Keçe ile modern tasarımları buluşturan serginin açılışında konuşan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş’te önemli keçe ustalarının bu geleneksel üretimi sürdürdüğüne dikkati çekerek, “Keçe geleneğimizde ve hayatımızda hep var. Geçmişte kullanımı çok daha fazla olan keçe Yörük kültürünün de bir parçası. Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte kullanımı azalsa da keçe sağlık açısından da çok önemli. Geçmişimizi unutmama adına sunduğu katkılar için, ülkemizi yurt dışında temsil ettiği için keçe ustamız Emine Keskin’e de teşekkür ediyoruz” dedi.

Başkan Eriş, keçe ustası Emine Keskin’e emeklerinden dolayı teşekkür edip plaket verdi.

UNESCO koruması altındaki keçe sanatını geliştirip gelecek kuşaklara aktarmak için çalışan Emine Keskin de Kuşadası’ndaki atölyesinde sürdürdüğü çalışmalar ve Workshop’ların da yer aldığı sergi hakkında katılımcılara bilgiler verdi. 13 Eylül’e kadar ziyaretçilerini bekleyecek olan sergi katılımcılar tarafından ilgi ile incelendi.

“Ezgilerle Kuvayı Milliye ve Kurtuluş Savaşı”

Ödemiş’in düşman işgalinden kurtuluş yıl dönümü kültür ve sanat etkinlikleri akşam da “Ezgilerle Kuvayı Milliye ve Kurtuluş Savaşı” şiir gecesi ve müzik dinletisi ile sürdü. 125. Yıl Kültürpark’ta Atatürkçü Düşünce Derneği Ödemiş Şubesi’nin katkılarıyla düzenlenen gecede Ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın kahramanları ve Kuvayi Milliye’nin efeleri şiirlerle anıldı. Kemal Dayan’ın zeybek gösterisi ile başlayan gecede Melih Uzunkol, Selim Şahan, Nilüfer Ayaydın, Kader Kızılsal, Yasemin Hardal, Kazım Ziyan tarafından şiirler okunurken Ödemiş Belediyesi Kent Orkestrası da müzik ziyafeti çekti. Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve eşi Selma Eriş İzmir Marşı’nı Ödemişlilerle birlikte hep bir ağızdan söyledi.

Şiirleri ve türküleriyle Ödemişlilere kurtuluş coşkusunu yaşatanları kutlayan Başkan Mehmet Eriş, “Kurtuluş coşkumuzu şiirlerle ve türkülerle yaşadık bu gece. ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyen Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, işgale karşı Hacı İlyas Tepeleri’ne tereddüt etmeden koşup ilk kurşunu sıkan Yiğit Ordumuzu ve kahramanlarımızı andık. Atatürkçü Düşünce Derneği Ödemiş Şubemizin katkılarıyla gerçekleşen bu güzel gecede şiirleriyle ve ezgileriyle yüreklerdeki Kuvayi Milliye ruhunu hatırlatanlara teşekkür ediyoruz. Kurtuluş yıl dönümü coşkumuzu Korona'sız günlerde yeniden hep birlikte yaşamayı diliyorum” dedi.

10 Eylül’de panel düzenlenecek

Ödemiş’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü etkinlikleri 10 Eylül Perşembe günü 16.30’da Ödemiş Belediyesi Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’nde düzenlenecek panelle sona erecek. Tarihçi-yazar Ahmet Gürel, “İşgalden Milli Egemenliğe”, araştırmacı-yazar Emin Başaranbilek ve eğitimci-yazar Selim Şahan da “Kurtuluş Yıllarında Ödemiş” sunumlarıyla Ödemişlilerle buluşacak.

Ödemiş Belediyesi, Muharrem ayı dolayısıyla aşure ikramında bulundu.

Ödemiş Belediyesi’nin Muharrem ayı dolayısıyla Park Kafe önünde gerçekleştirdiği aşure ikramına Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Belediye Başkanı Mehmet Eriş, belediye meclisi üyeleri, muhtarlar, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı. Kaymakam Aksoy ve Başkan Eriş, vatandaşlara aşure ikram etti. Hijyen ve mesafe kurallarına uygun şekilde gerçekleşen ikramda dualar okundu.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, aşure ikramına katılanlara teşekkür ederek, “Kaymakamımız Sayın Fatih Aksoy, meclis üyelerimiz, muhtarlarımız ve müdürlerimizle birlikte dayanışmanın, bereketin ve birliğin sembolü aşuremizi paylaşmanın güzelliğini yaşadık. Evimiz Ödemiş’in kurtuluş yıldönümümü öncesi Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, aziz şehitlerimizi ve ebediyete göç eden gazilerimizi dualarla andık. Allah kabul etsin. Tüm hemşehrilerimizin Muharrem Ayı’nı kutluyorum” dedi.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, ilçe gezileri kapsamında Ödemiş’te ziyaretlerde ve incelemelerde bulundu. İade-i ziyaretler kapsamında Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş’i makamında ziyaret eden Vali Köşger, belediye çalışmaları ve kentte ihtiyaç duyulan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Köşger, Gölcük Yaylası ve Birgi’de de incelemelerde bulundu.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in Ödemiş programında ilk durağı Hükümet Konağı oldu. Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve protokol üyeleri tarafından karşılanan Vali Köşger daha sonra Ödemiş Belediyesi’ni ziyaret etti. Bu ziyarette belediye çalışmaları, projeler ve kentin ihtiyaç duyduğu çalışmalar ve yatırımlar konusunda sunum yapıldı. Başkan Eriş, ziyaretin anısına Vali Köşger’e isminin yer aldığı ipek mendil ve plaket sundu.

Vali Yavuz Selim Köşger, Kaymakam Fatih Aksoy, Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve protokol üyeleriyle birlikte daha sonra Gölcük Yaylası’na çıktı. Vali Köşger, Gölcük Yaylası’nda 1929 yılında Atatürk’ün konaklaması amacıyla yapılan fakat vefatı üzerine sonraki yıllarda İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü ağırlayan tescilli yapı ve yeniden turizme kazandırılmayı bekleyen Prenses Otel ile ilgili incelemelerde bulundu.

Tarihi Birgi’ye konuk oldu

Tarihi Birgi’yi adım adım dolaşan Vali Köşger, İzmir Valiliği YİKOB’un destekleriyle Ödemiş Belediyesi tarafından restore edilen Küp Uçuranlar Kulesi’nde incelemelerde bulundu. Aydınoğlu Mehmet Bey Camii ve Türbesi ile İmam Birgivi’nin kabrini de ziyaret eden Vali Köşger, sokak sağlıklaştırması çalışmalarının planlandığı tarih kokan sokakları yerinde inceledi.

Ziyaretleri sırasında vatandaşlarla sohbet eden Vali Köşger, restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapalı durumdaki Çakırağa Konağı Müzesi’ni de gezerek müze yetkililerinden bilgi aldı.

Vali Köşger: “İzmir’in cazibe merkezleri arasında”

Ödemiş ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Köşger, “Ödemiş, İzmir’in oldukça önemli ilçelerinden bir tanesi. Tarihi oldukça eski yıllara dayanıyor. Ödemiş’in içinde de Birgi çok daha müstesna bir yere sahip. Birgi, bölgenin antik dönemden beri önemli merkezlerinden birisi olmuş. Aydınoğulları Beyliği’ne de başkentlik yapmış bir yer. Ödemiş ile ilgili hem Kaymakamımızdan hem de Belediye Başkanımızdan detaylı brifingler aldık. Yapılacak faaliyetler ve çalışmalarla ilgili bizi detaylı şekilde bilgilendirdiler. Birlikte inşallah güzel işler yapacağız. Ödemiş, önem verdiğimiz ilçelerden bir tanesi. Ödemiş’e de İzmir’e de güzel katkılar yapacağımıza inanıyorum birlikte çalışarak. Birgi, Ödemiş, Tire, Bergama ve Selçuk gibi değerlerimiz İzmir’in cazibe merkezleri arasında. Buraların kıymetini bilmemiz lazım. Değerinin anlaşılmasına yönelik ve buraların dünyaya tanıtılmasına yönelik çalışmalarımız olacaktır” diye konuştu.

Başkan Eriş: “Ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyoruz”

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’e ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “İzmir Valimiz Sayın Yavuz Selim Köşger'in iade-i ziyaretleri kapsamında Belediyemizi onurlandırdığı programda gerçekleştirdiğimiz sunumda Gölcük’teki Prenses Otel ve Bozdağ'daki Döner Otel’in yeniden turizme kazandırılmasının kentimiz açısından önemini anlattık.

Eski hastane yerinin kentimize yeniden kazandırılması, Beydağ Sulaması'ndaki arazi toplulaştırmasıyla ilgili çözümler, sulama projeleri, her geçen gün yoğunlaşan Ödemiş-Ovakent karayolunun genişletilmesi, Gölcük-Boğaz-Çamurhamamı-Sart yolunun tamamlanması, Çamyayla mahallemizi Salihli-Yeniköy'e bağlayan yolun açılması, Birgi ve Bademli'deki sokak sağlıklaştırması projeleri, Tahir Çaylı Havuzlu Parkı'nın restorasyon projesi, ÖYKAM'ın genişletilmesi, Saraçoğlu Stadı'nın tahsisi gibi konular ile kentimizde ihtiyaç duyulan yatırımlar ve belediye projelerimiz konusunda bilgiler sunduk. Gölcük Yaylası ve Birgi ziyaretlerimizle de sahada incelemelerde bulunduk. Valimiz Sayın Yavuz Selim Köşger’e ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Ödemiş’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümünde Ödemiş Belediyesi tarafından kültür ve sanat etkinlikleri düzenlenecek. Koronavirüs tedbirleri nedeniyle programda bu yıl fuar ve konserlerin yer almadığı kurtuluş yıldönümü etkinlikleri, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde gerçekleştirilecek.

Emperyalist işgale karşı İlkkurşun direnişi ile Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’ne adını yazdıran Ödemiş’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü etkinlikleri Koronavirüs pandemisi nedeniyle 3 Eylül Perşembe günü sınırlı katılımla Hükümet Meydanı’nda düzenlenecek törenle başlayacak. Saat 10.00’da başlayacak törende Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Atatürk anıtına çelenk sunacak. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrası kurtuluş coşkusunun simgesi olarak siren çalınacak üç pare top atışı gerçekleştirilecek. Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından Ödemiş Belediyesi Halk Oyunları ekibi ve Ödemişli efeler halkoyunu gösterilerini sergileyecek.

UNESCO Dünya Mirası Keçe Sergisi

Son günlerde artan Koronavirüs vakaları nedeniyle İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun 26 Ağustos 2020 tarihli kararı gereği bu yıl Ödemiş Milli Fuarı etkinliklerinin yer almadığı etkinlik programı 3 Eylül Perşembe günü 17.00’da Ödemiş Belediyesi Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’nde  “UNESCO Dünya Mirası Keçe Sergisi” ile sürecek. 3-13 Eylül 2020 tarihleri arasındaki sergide UNESCO koruması altındaki keçe sanatında modern yansımalar canlı performanslarla yer alacak. Keçe ustası Emine Keskin uygulamalarla keçeden çeşitli objeler üretecek.

125. Yıl Kültürpark’ta şiir ve müzik akşamı

3 Eylül Perşembe akşamı 21.00’da Atatürkçü Düşünce Derneği Ödemiş Şubesi işbirliğiyle 125. Yıl Kültürpark’ta “Ezgilerle Kuvayı Milliye ve Kurtuluş Savaşı” şiir gecesi ve müzik dinletisi yapılacak.

Ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde İlkkurşun’dan Sakarya’ya Kocatepe’den İzmir’e dek uzanan ulusal kurtuluş savaşının kahramanları, şiirler, müzik dinletisi ve zeybek gösterisi ile anılacak. Melih Uzunkol, Selim Şahan, Nilüfer Ayaydın, Kader Kızılsal, Yasemin Hardal, Kazım Ziyan tarafından şiirler okunurken Ödemiş Belediyesi Kent Orkestrası, müzik dinletisi sunacak. Kemal Dayan da zeybek gösterisi sergileyecek.

10 Eylül Perşembe günü 16.30’da Ödemiş Belediyesi Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’nde tarihe ışık tutan bir panel düzenlenecek. Tarihçi-yazar Ahmet Gürel, “İşgalden Milli Egemenliğe”, araştırmacı-yazar Emin Başaranbilek ve eğitimci-yazar Selim Şahan da “Kurtuluş Yıllarında Ödemiş” başlıklı sunumlarıyla Ödemişlilerle buluşacak.

Tüm etkinlikler, Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde belirtilen tedbirlere uygun şekilde yapılacak.

Ödemiş Belediye Başkanlığı


Adres: Cumhuriyet Mh. Atatürk Cd.

No:14 Ödemiş / İZMİR


Telefon : (0 232) 544 90 97

Faks      : (0 232) 545 12 69

Site İçi Arama